Duchovia, hlasné zvuky, či tieňové figúry: Nadprirodzené javy sú naozaj skutočné, no ukrýva sa za nimi niečo úplne iné

Náš vlastný mozog nás dokáže poriadne oklamať a častokrát aj vystrašiť. Prečo ale vidí duchov, či iné bytosti?

duchovia
Zdroj: unsplash.com (Photos_frompasttofuture)

Či už veríte v paranormálne javy alebo nie, určite ste sa minimálne raz stretli s príbehmi o duchoch, démonoch, zvláštnych zvukoch za zatvorenými dverami alebo posolstvami, ktoré sú nám predané zosnulými osobami.

Takýchto zážitkov je tisíce a niekedy aj skeptik môže začať pochybovať, či sa niečo naozaj nenachádza medzi nebom a zemou. Lenže je to naozaj tak? Čo hovorí na paranormálne javy veda? Objavilo sa už množstvo štúdií, ktoré sa rozhodlo pozrieť sa na kĺb nadprirodzeným stretnutiam a vedci si všimli, že drvivá väčšina zážitkov sa začína rovnako – ležaním v posteli, píše portál IFL Science. Väčšinou hneď potom nasleduje nadprirodzené stretnutie. Možno sa objaví spomínaný démon, alebo dotyčný vidí tieň v podobe človeka, ako sa pomaly blíži k posteli. Vysvetlenie môže byť však oveľa jednoduchšie – spánková paralýza, hovorí Chrisom Frenchom, vedec ktorý skúma správy o o paranormálnych zážitkoch. Ide o stav, kedy nastupujú pocity hrôzy, spojené väčšinou s úplnou paralýzou, teda neschopnosťou pohnúť telom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spánková paralýza

Existuje niekoľko fáz spánku. Začína sa takzvanou NREM fázou (pozn. redakcie: Non-rapid eye movement), ktorá postupne prechádza hlbšie a hlbšie. Postupne sa naše telo dostane do takzvanej REM fázy, ktorá sa vyznačuje tým, že v tejto fáze máme živé sny. Počas nej je telo paralyzované a hoci vedci nevedia prečo je to tak, pravdepodobne to slúži ako ochranný mechanizmus.

Spánková paralýza je jav, kedy sa síce zobudíme, no náš mozog ešte spí. Naše telo je paralyzované a počas paralýzy môžu vzniknúť aj halucinácie. Väčšina ľudí opisuje spánkovú paralýzu ako najdesivejší zážitok, aký kedy prežili a niet divu, že ľudia, ktorí o nej nevedia, veria tomu, že zažili niečo nadprirodzené. Spánková paralýza trvá od niekoľkých sekúnd až po minútu.

Syndróm explodujúcej hlavy

Hoci je spánková paralýza desivým zážitkom, pri ktorom môžeme vidieť duchov, nie všetky paranormálne javy sa dajú prostredníctvom nej vysvetliť. Častokrát sa stáva, že ľudia uprostred noci počujú ohromnú „explóziu“. Počas noci to znie, akoby spadla polička, alebo akoby sa niečo dialo niečo rovno za dverami.

Syndróm explodujúcej hlavy je pomerne nový pojem, ktorý opisuje proces počas nášho zaspávania. Časť mozgu zodpovedná za vedomie, sa počas zaspávania postupne vypína, no ak dôjde k chybe, môže sa objaviť syndróm explodujúcej hlavy. My počujeme obrovský tresk, no v skutočnosti sa náš mozog pomýli a namiesto vypnutia zvukových neurónov ich aktivuje všetky naraz. To v našom mozgu vyvoláva pocit, akoby sme počuli spadnúť ťažkú policu a naša predstavivosť už začne vytvárať rôzne nadprirodzené bytosti alebo zlodejov, ktorí sa ku nám prišli vlámať.

Nadprirodzené javy a ich vysvetlenie

Ďalšou obrovskou skupinou nadprirodzených javov sú takzvané predtuchy. To môže znamenať, že sa vám sníva o kamarátovi, ktorého ste pár rokov nevideli a on vám práve na ďalší deň zavolá. Znie to ako obrovská náhoda, no postupom času to z hľadiska pravdepodobnosti môže byť celkom možné.

Počas nášho života sa udeje veľa vecí, na ktoré v danú chvíľu nemáme racionálne vysvetlenie. Náš vlastný mozog nás vie niekedy poriadne oklamať a vidieť na vlastné oči tmavú postavu bez tváre, zatiaľ čo sa nevieme pohnúť je určite traumatizujúci zážitok. Spánková paralýza a syndróm explodujúcej hlavy zatiaľ nie sú dôkladne preskúmanými javmi, no aj vďaka týmto zážitkom sa im dnes dostáva väčšia pozornosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre