Drží si elektromobil cenu lepšie ako bežné auto? Toto by si nemal brať na ľahkú váhu pri kúpe nového auta
Výskumníci zistili, že elektromobily si nedržia svoju cenu až tak dobre ako tradičné automobily. V budúcnosti sa to ale môže vyrovnať.
Podľa mnohých expertov sú elektromobily budúcnosťou dopravy, no veľké množstvo zákazníkov ešte nie je presvedčených o kúpe. Hlavnými nedostatkami sú dojazd a dĺžka nabíjania, no nový výskum odhalil ešte jeden problém, hoci ten podľa ich názoru nebude trvať dlho.
Výskumníci z George Washington univerzity totiž zistili, že elektrické vozidlá časom degradujú rýchlejšie ako tradičné palivové automobily. Hlavne staršie elektrické vozidlá postupom času strácajú na hodnote viac ako konvenčné vozidlá, no moderné elektrické vozidlá si držia cenu lepšie, hoci aj tam ešte stále môžeme pozorovať väčší pokles ceny.
V rámci štúdie autori zistili aj to, že sa tento trend mení. Novšie elektrické vozidlá s väčším dojazdom si držia cenu lepšie, no v budúcnosti by už nemusel existovať rozdiel medzi palivovými a elektrickými vozidlami. Výnimkou v tomto sú automobily Tesla, pri ktorých si aj staršie modely dokázali udržať hodnotu lepšie.
“Náš výskum zároveň ukázal aj to, že pandémia COVID-19 výrazne ovplyvnila dostupnosť vozidiel. Ceny tradičných a elektrických automobilov vzrástli o 37 a 39%,” tvrdia autori štúdie.
Autori štúdie poznamenávajú, že pre nákupcov nových elektrických automobilov je dobrou správou, že si nové vozidlá udržia svoju cenu lepšie. Zároveň by to však mohlo znamenať koniec kupovania lacnejších ojazdených elektromobilov. Mnohých záujemcov totiž odrádza aj vysoká cena nového elektromobilu a alternatívu videli práve v tomto.
Problémy elektromobilov
Ako sme spomenuli na začiatku, ďalšími najväčšími problémami elektromobilov sú dojazd a nabíjanie, čo sa ale taktiež rýchlo mení. Čo sa nabíjania týka, tam najväčší problém vidia experti aj v tom, ako rozmýšľame nad nabíjaním. Dnes sme naučení, že keď nám chýba benzín, skočíme na pumpu a do pár minút máme plnú nádrž a sme na ceste. Elektromobily sa nabíjajú aj niekoľko hodín, podľa stavu batérie.
Neprehliadnite
Hlavne skúsenejší vodiči ale rozmýšľajú tak, že svoj elektromobil dajú na nabíjanie hneď, ako prídu buď domov, do práce alebo ho nabíjajú pri dlhšom pobyte v nákupnom centre. V podstate po každej jazde zapoja vozidlo do elektriny a nechá si spotrebovanú batériu doplniť za kratší čas. Zároveň sa im mu nestane, že by sa ocitol s malou batériou.
Odborníci ale vysvetľujú, že ak chceme zmeniť naše myslenie, potrebujeme aj infraštruktúru vybudovanú na správnych miestach. Tá momentálne chýba.
Čo sa dojazdu týka, tam urobili pokrok vedci z univerzity Postech. Tí v rámci svojho výskumu skúmajú batérie, ktoré by nám mohli priniesť elektromobil s dojazdom tisíc kilometrov. V tomto smere vedci skúmajú možnosti využitia kremíku ako anódy, kvôli jeho vysokej kapacite. Aj napriek potenciálu kremíku ho nie je vôbec jednoduché použiť v lítium-iónových batériách, ktoré sa nachádzajú v elektromobiloch. V rámci nového výskumu trojica vedcov vytvorila koncept vysokokapacitnej lítium-iónovej batérie, ktorá používa mikrokremíkové častice a elektrolyty založené na gélovom polyméri.
Výsledky štúdie boli podľa názoru autorov vynikajúce. Batéria vykazovala stabilný výkon aj s použitím mikročastíc kremíku. Na elektromobily s dojazdom tisíc kilometrov si síce ešte počkáme, no nová batéria je zaujímavou technológiou, ktorej sa podarilo vytvoriť stabilnú konfiguráciu aj pri použití mikroskopických častíc kremíka, ktoré mali tendenciu expandovať a tým narušiť stabilitu batérie.
Ideálny elektromobil
Sféra elektromobilov napreduje rapídnym tempom a už čoskoro by sme mohli mať vozidlá, ktoré prinesú sľubný dojazd, dovolia nám nabíjať batériu niekoľkonásobne rýchlejšie a sú aj cenovo atraktívne pre zákazníka. Takéto elektromobily neprídu hneď, no zároveň nie sú niečo, čo by sme nemohli vidieť v relatívne krátkej budúcnosti. Otázkou ostáva, či takéto vozidlá dokážu presvedčiť aj skeptikov, ktorí sa vyhýbajú elektrickým vozidlám.
Komentáre