Drony môžu spôsobiť revolúciu vo vesmírnom priemysle: Stanú sa nevyhnutnou súčasťou budúcich vesmírnych misií?

Dron Ingenuity ukázal, že veda by sa v budúcnosti mohla robiť aj zo vzduchu.

Dron Ingenuity
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Drobný helikoptérový dron, Ingenuity, ukázal, že sa dá letieť aj v tenkej atmosfére Marsu. Dron podstúpil niekoľko testovacích letov a každý z nich posúval hranice toho predchádzajúceho. Až na jednu drobnú chybičku sa testovacie lety skončili mimoriadnym úspechom. Zároveň sa im podarilo dokázať, že drony môžu mať vo vesmírnom odvetví budúcnosť, píše Science Focus.

Zaujímavosťou je, že prvé lety na povrchu inej planéty boli autonómne. Komunikácia zo Zeme na Mars neprebieha v reálnom čase a tak sa vedci nemôžu spoľahnúť na priame ovládanie drona. Namiesto toho naplánujú činnosti, ktoré bude rover, alebo v tomto prípade dron, vykonávať. Plánovanie funguje na princípe kódu, ktorí musia vedci nahrať do drona a on následne vykoná to, čo je zadané.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia Ingenuity nebola vo svojej podstate vedeckou misiou. Dron nemal nainštalované žiadne vedecké vybavenie. Jeho úlohou bolo demonštrovať, že aj v tenkej atmosfére Marsu je možné letieť. Svoju úlohu zvládol na jednotku a teraz môže pomáhať roveru Perseverance v jeho vedeckej činnosti tým, že bude hľadať zaujímavé geologické miesta.

Využitie dronov vo vesmíre

Geológ Sanjeev Gupta, ktorý plánuje misiu Perseverance, tvrdí, že by bol úplne nadšený, ak by mal možnosť využiť drona Ingenuity na vedecké účely. Podľa jeho názoru majú drony potenciál zmeniť vesmírny priemysel tak, ako to urobili s mnohými priemyslami u nás, na Zemi.

„Drony využívam prakticky neustále. Ako geológ som uväznený na zemi, no dron mi dokáže priniesť pohľad zo vzduchu, preskúmať oblasť vo väčšom merítku a dokonca sa dostať na miesta, kam by som sa zo zeme dostať nedokázal,“ vysvetľuje Gupta.

Drony by sa mohli obzvlášť uplatniť na inej planéte, kde bolo použitie rovera skôr prekážkou, než vedeckou výhodou. Rover je totiž veľmi limitovaný v tom, kam sa dokáže dostať. Ak sa v ceste rovera nachádza malý kopec, rover zaň vidieť nedokáže. V prípade, ak by vedci využili drona, dokázali by preskúmať terén z inej perspektívy.

Využitie drona vo vesmírnom odvetví ale nekončí len pri misii Ingenuity. Momentálne pripravuje americká NASA misiu Dragonfly, ktorá by preskúmala jeden z mesiacov Saturnu, Titan. V tomto prípade už ide o masívnejší dron, než bol Ingenuity. NASA plánuje odštartovať misiu v roku 2027 a na Titane bude pátrať po stopách mimozemského života. Mesiac Titan by totiž mohol byť najlepším miestom pre život, okrem Zeme, v Slnečnej sústave. Ak by bola misia Dragonfly úspešná, je možné, že by drony získali vo vesmíre oveľa väčšie zastúpenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre