SpravodajstvoVeda a výskum

Dron Ingenuity sa už čoskoro pokúsi o prvý kontrolovaný let na inej planéte: Podarí sa mu to?

Misia Perseverance je momentálne technologicky najvyspelejšou misiou v histórii.

Už dnes môžeme byť svedkami pokusu o pristátie historickej misie americkej NASA, Perseverance. Pri tejto príležitosti americká NASA bude zdieľať živé vysielanie, ktoré nám priebeh misie ukáže. Rover Perseverance je doteraz najväčším roverom, aký NASA na povrch Marsu poslala.

Lenže jedinečnosť tejto misie sa neskrýva len vo veľkosti rovera. Perseverance so sebou prinesie aj prvý mikrofón, zachytávajúci zvuky inej planéty, ale aj malého drona, ktorý bude preskúmavať povrch planéty zo vzduchu. Misia Perseverance sa totiž pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Malý dron sa nazýva Ingenuity a vyvoláva nadšenie, ale aj obavy zároveň. Keďže ide o prvý kontrolovaný let, demonštrácia novej technológie so sebou nesie aj napriek svojej inovatívnosti veľké riziká. Vedci však tvrdia, že aj keby Ingenuity zlyhal, následkom neznámeho problému, vedci získajú cenné informácie, ktoré im pomôžu pri konštrukcii ďalšej misie.

Pokroky v inžinierstve

Lenže čo bude cieľom dronu Ingenuity? Vedci chcú v prvom rade dokázať, že aj v tenkej atmosfére Marsu môžu podobné vozidlá letieť. Ingenuity nemá žiadne vedecké nástroje, ani stanovené vedecké ciele. Cieľom dronu je demonštrovať pokroky v inžinierstve a schopnosť letu v marťanskej atmosfére. Vedci už v začiatkoch projektu vedeli, že atmosféra Marsu a jeho gravitačné podmienky robia z letu dronu mimoriadne zložitú vec. Zároveň si vedci uvedomili, že hoci je lietať s dronom na Marse zložité, nie je to nemožné.

Vývoj drona bol náročný a inžinieri z NASA použili k jeho testovaniu špeciálnu komoru. Tá je navrhnutá tak, aby simulovala slabšiu gravitáciu Marsu, ale aj jeho atmosféru, ktorá je tvorená prevažne oxidom uhličitým. Ten pravý test príde už dnes, kedy rover Perseverance pristane na povrchu Marsu a vypustí  Ingenuity. Tím NASA ale tvrdí, že sú pripravení na každú situáciu, ktorá by mohla nastať. Najväčším problémom pre drona Ingenuity bude riedka atmosféra Marsu, ktorá je len 1% tej pozemskej. Vrtuľa sa musí točiť oveľa rýchlejšie, ako keby bola na Zemi, no aj tak nie je isté, či sa jej podarí zachytiť sa o vzduch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close