Dron Ingenuity poslal zo susedného Marsu na Zem prvú farebnú fotografiu

Ide o fotografiu v nízkom rozlíšení. Čoskoro pošle ďalšie fotografie z prvého plánovaného letu, ktorý sa odohrá ešte v tomto týždni.

dron Ingenuity_mars
Zdroj: Pixabay.com (Aynur_zakirov), Ingenuity (Wikimedia)

Americká NASA ešte koncom minulého mesiaca zverejnila prvé informácie ohľadne plánovaného letu drona Ingenuity. Pôjde vôbec o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, aký ľudstvo kedy realizovalo. Stane sa tak 8. apríla  11. apríla v atmosfére nášho suseda, planéty Mars.

Na svete je prvá fotografia z drona Ingenuity

Najnovšie NASA zverejnila prvú fotografiu v nízkom rozlíšení z tohto drona. Samozrejme, nejde ešte o fotografiu vyhotovenú z letu, ale o fotografiu zosnímanú počas toho, ako bol na zemi. Pozrieť si ju môžete nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Dron Ingenuity prva fotografia z marsu vo farebnom rozliseni
Zdroj: mars.nasa.gov

„Snímka bola urobená 3. apríla 2021, zatiaľ čo slnečné rotorové lietadlo bolo po nasadení ešte stále pod roverom.“ píše NASA na svojich stránkach.

Samotný dron je polmetra vysoký a váži približne 2 kilogramy. Rover Perseverance dopravil drona na miesto vzletu a aktualne sa od neho vzďaľuje do bezpečnej vzdialenosti niekoľko metrov. Samotný let, ktorý je naplánovaný už na tento štvrtok. Bude trvať približne 30 sekúnd a vznesie drona do výšky približne 3 metrov. Potom, ak všetko pôjde podľa plánu, tak by mal pristáť späť na povrchu planéty.

Let drona pritom z technického hľadiska nebude žiadnou hračkou. Dôvodom je atmosféra planéty, ktorá je výrazne odlišnou, ako tá naša. Konkrétne hovoríme o atmosféra, ktorá dosahuje približne 1% hustoty zemskej atmosféry. Samotný len však nie je nemožným, ale je technologickou výzvou. V každom prípade, najbližšie dni ukážu, či sa nám to podarí, alebo nie.

Mimochodom, dron sa dostal na Mars v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je skúmať známky po živote. Ak by sa to tejto misii podarilo, tak by to zmenilo pohľad na život a jeho unikátnosť vo vesmíre. Objavenie života, a to aj jednoduchého by totiž znamenalo, že život nie je tak výnimočným, ako si myslíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre