Dron Ingenuity: Kedy vzlietne v atmosfére Marsu a čo všetko potrebuje vedieť o tomto lete?

Prvá misia svojho druhu sa pokúsi o kontrolovaný let v tenkej atmosfére Marsu.

Ingenuity
Zdroj: YouTube (iGadgetPro)

Rover americkej NASA, Perseverance, odštartoval zo Zeme 30. júla 2020 a na Marse pristál 18. februára 2021. Ide o doteraz najambicióznejšiu misiu, ktorá bude hľadá stopy života v kráteri Jezero, no nie len to. Na palube rovera sa nachádza ešte jeden robot, ktorý má svoju vlastnú misiu, prvú svojho druhu.

Je to dron Ingenuity, ktorý sa už o pár dní pokúsi o historicky prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Ingenuity je drobným strojom, ktorý meria takmer pol metra a váži necelé dva kilogramy. Rozpätie vrtúľ má 1.2 metra. Len nedávno sa drobnej helikoptére podarilo prežiť prvú noc na Marse, pri ktorej čelila teplotám až -90 °C. Píše o tom portál IFLScience, ktorý dodáva, že je dron v poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už o pár dní nás teda čaká prvý, skúšobný let. Prvotné odhady boli, že by mohol Ingenuity vzlietnuť už 8. apríla, no pred sebou má ešte niekoľko testov, vrátane testov rotora. Momentálne sa predpokladá, že let nebude skorej, ako 11. apríla. Lenže aká bude vedecké poslanie drona, ak sa mu podarí dostať sa do vzduchu?

Misia

Dron Ingenuity nemá na svojej palube žiadne vedecké nástroje a nemá ani určený cieľ misie. Jeho jedinou úlohou je dokázať, že aj v tenkej atmosfére Marsu (pozn. redakcie: Oproti Zemi má atmosféra Marsu o 99% nižšiu hustotu) sa dá letieť. Vedci chcú taktiež poukázať na pokroky v inžinierstve a hoci je kontrolovaný let na červenej planéte nesmierne zložitý, nie je nemožný.

Ak bude prvý, testovací, let úspešný, NASA má naplánované štyri ďalšie, ktoré budú stavať na úspechu predchádzajúceho letu. Znamená to, že pri prvom lete sa dron vznesie len nakrátko do vzduchu, no pri tých ostatných pôjde čoraz ďalej. Pri prvom lete by sa dron mal vzniesť do výšky 3 metrov, po dobu 30 sekúnd.

Prípravy na let

Ako sme už písali, len nedávno rover Perseverance spustil drona na pristávaciu dráhu jeho „letiska“. Tím NASA vybral región v kráteri Jezero, ktorý je relatívne rovný a bezpečný pre lietajúceho drona. Po spustení na povrch sa rover vzdiali, aby Ingenuity získal dostatok svetla na dobytie batérii.

Nasledovať budú kontroly zariadení, ako napríklad batérie, rotory, či iné mechanizmy, ktoré sú kritické pre úspešný let. Vedci si musia byť istý, že všetko ide tak, ako má, pretože činnosti drona sú detailne naplánované a jedna od druhej závislé. Preto ak sa objaví podozrenie, že niečo nie je v poriadku, odloží sa let o deň, alebo dva.

Dron Ingenuity prva fotografia z marsu vo farebnom rozliseni
Zdroj: mars.nasa.gov

Najnovšia zverejnená fotografia americkej NASA ukazuje pohľad z dronu Ingenuity. Ten sa momentálne nachádza na povrchu a na fotografii môžete vidieť aj kolesá roveru Perseverance.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre