Doteraz najrealistickejšia simulácia ukazuje, ako prebieha vznik nových hviezd

Ide o simulačný program STARFORGE, ktorý potrápil aj ten najvýkonnejší superpočítač.

Tvorba hviezd
Zdroj: Northwestern University

Nedávno bol publikovaný najrealistickejší, trojdimenzionálny simulátor, ktorý ukazuje zrod hviezd, píše portál IFL Science.

Ide o nástroj, ktorý má pomôcť astrofyzikom pochopiť tento zložitý proces. Výsledok simulácie je však niečo, čo poteší každého vesmírneho nadšenca, pretože ide o naozaj úchvatné video. Vznik nových hviezd sa ale nedeje zo dňa na deň, trvá výrazne dlhšie. Ide o nesmierne dlhý proces a za posledné desaťročia, kedy mohli astronómovia pozorovať tieto úkazy, nevideli výraznú zmenu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď pozorujeme formáciu nových hviezd v ktoromkoľvek regióne, vidíme miesta, zamrznuté v čase,“ vyjadril sa dr. Michael Grudić, z Northwestern University.

Proces vzniku nových hviezd

Hviezdy zároveň vznikajú v oblaku prachu a plynu, čo znamená, že sú prevažne skryté. Vedci majú dobrú predstavu o tom, ako vyzerá proces tvorby hviezd, no ich vedomosti neprišli z jedného, či dvoch pozorovaní. Namiesto toho vedci našli stovky prípadov kedy bol proces tvorby hviezd v rozličných fázach. Simulácie neboli veľkou pomocou, pretože buď pracovali na nízkych rozlíšeniach, alebo vynechali faktory, ktoré vedci považujú za dôležité.

Simulačný program STARFORGE (pozn. redakcie: Star Formation in Gaseous Environments) pracuje na úplne inej úrovni. Tvorbu hviezd sa snaží zobraziť v realistickom kontexte a nie v izolácii, ako to doteraz robili iné simulačné programy. To, že išlo o náročný proces potvrdzuje aj fakt, že jednému z najvýkonnejších superpočítačov zabralo tri mesiace, kým simuláciu vytvoril.

Kontext vzniku hviezdy je dôležitý. Hviezda nevzniká sama pričom spravidla vzniká v konštelácii, pozostávajúcej zo stoviek podobných hviezd. Najväčšie hviezdy v hviezdokope sa vyvinú tak rýchlo, že explodujú ako supernovy ešte predtým, než vznikne najmladšia hviezda. Ak aj nedôjde k explózii, hviezda môže do okolia vypúšťať mohutné solárne vetry, ktoré majú dopad na svoje okolie.

„Iné simulácie dokázali simulovať len drobnú časť mraku, kde vznikala hviezda a nie celý mrak vo vysokom rozlíšení. Ak nebudeme môcť študovať celý oblak naraz, môžu nám uniknúť dôležité súvislosti,“ vysvetľuje Grudić.

Simulácia STARFORGE už priniesla ovocie. Pred troma mesiacmi bol publikovaný výskum, ktorý ukázal, že protohviezdne prúdy hrajú svoju úlohu pri určovaní toho, akú hmotnosť bude výsledná hviezda mať. Keď v simulácii tieto prúdy vypli, zistili že v hviezdokope sa nachádzalo oveľa viac obrov, ktoré normálne neexistujú. S prúdmi sa výsledná simulácia oveľa viac podobala na hviezdokopu, podľa ktorej výsledky modelovali. Na videu môžete vidieť celú hviezdokopu, vznik veľkého množstva hviezd, ale aj to, ako rôzne faktory vplývajú na evolúciu hviezdokopy. Medzi tieto faktory patria supernovy, hviezdne vetry ale aj protohviezdne prúdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre