Dostal sa hacker do tvojho Wi-Fi routera? Skontroluj toto! Tieto nenápadné signály ti to prezradia
Hackeri útočia nielen na naše smartfóny a počítače, no obeťou sa môže stať aj router. Tento útok je oveľa nebezpečnejší.
Najčastejšie počúvame správy o hackeroch, ktorí sa sofistikovaným malvérom dokázali dostať do našich zariadení. Hoci tieto útoky sú jedny z najčastejších, nie sú jediné, cez ktoré ti hacker dokáže narobiť problémy. Môže sa stať, že sa dokáže nabúrať do tvojho Wi-Fi routera.
Tieto útoky sú nebezpečnejšie, pretože ak sa hackerovi podarí preniknúť do tvojej domácej siete, získa prakticky prístup ku všetkým zariadeniam, ktoré sú na ňu pripojené. Bežne to môže zahŕňať SmartTV, niekoľko smartfónov, počítač alebo laptop. Našťastie existuje niekoľko spôsobov ako dokážeš rýchlo zistiť, či bol tvoj router napadnutý alebo nie. Pozrime sa na to, aké to sú a ako ich vieš potenciálne opraviť.
Ako odhaliť, že sa ti do Wi-Fi routera dostal hacker? Toto si všímaj
Nevieš sa prihlásiť do admin nastavení
Routery majú admin nastavenie, do ktorého sa môžeš dostať cez prehliadač. Tieto nastavenia sú mimoriadne dôležité pri prvom nastavení routera, pretože treba zmeniť predvolený názov Wi-Fi siete, jej heslo a aj heslo do admin nastavenia. Musíme upozorniť, že ak sa do týchto nastavení nevieš prihlásiť, neznamená to nutne, že sa hacker do routera dostal. Ak si sa do nich neprihlasoval dlhšiu dobu, šance sú, že si zabudol heslo alebo prihlasovacie meno.
Nemožno ale vylúčiť možnosť, že predsa len išlo o činnosť hackera. Ak sa útočníkovi podarilo zistiť tvoje prihlasovacie údaje a dostal sa do admin nastavení, potom má plnú moc nad nastaveniami tvojej siete. V takomto prípade nepomôže nič iné, ako resetovanie routera do továrenských nastavení.
Všetky prehliadače odkazujú na rovnakú stránku
Ak sa ti stane, že bez ohľadu na to, akú stránku navštíviš, všetky ťa dovedú na rovnakú, častokrát pochybne vyzerajúcu stránku, potom sa tvoj router stal obeťou hackerského útoku. Rovnako sa ti môže stať, že sa ti pravidelne objavujú pochybné webstránky pri prehliadaní internetu. Napríklad, že klikneš na nejaký regulárny odkaz, no otvorí sa ti iný web. V tomto prípade hacker vymenil tvoj DNS systém, ktorý spája numerické IP adresy s ľahko zapamätateľnými názvami stránok. Vyriešiš to prihlásením sa do admin nastavení a zmeniť DNS nastavenia a heslo. Ak sa nedá prihlásiť, opäť treba resetovať router.
Neprehliadni
Zvláštny softvér na viac ako jednom zariadení
Môže sa stať, že jedného dňa uvidíš na svojom laptope a PC program, ktorý si nepamätáš, že by si inštaloval. Ak uvidíš zvláštny softvér na viac ako jednom z tvojich zariadení, ide o silný znak toho, že sa tvoj router stal terčom útoku. Za zvláštny softvér môžeme považovať rozšírenia prehliadača, fejkové antivírové programy, či iné programy, ktoré ťa zaplavujú rôznymi upozorneniami.
Riešením je zmeniť heslo admin nastavení a ak sa nedá, reset routera. Hneď na to by si mal odinštalovať zvláštny program a skontrolovať zariadenie antivírovým programom.
Ransomware obrazovka
Jeden z najhorších scenárov je, keď zapneš počítač a privíta ťa červená obrazovka s informáciou, že si sa stal obeťou ransomware útoku. V tomto prípade pamätaj, že hackerom by si nemal platiť ani korunu. Hneď resetuj svoj router a zvoľ silné heslo, ktoré hacker nedokáže len tak odhadnúť. Čo sa týka ransomware malvéru na tvojom zariadení, najlepšou možnosťou je kontaktovať IT špecialistu.
Nemôžeš ovládať svoje zariadenie
V prípade tohto scenára niet pochýb, že sa hacker nabúral do tvojej siete. Ak sedíš napríklad za počítačom a vidíš, ako sa ti samovoľne pohybuje myš a pristupuje k citlivým údajom, na 100% máš vo svojej sieti neželaného návštevníka. V tomto momente čo najrýchlejšie odpoj zariadenie od internetu a resetuj router. Odporúčame aj zmeniť všetky tvoje heslá, vrátane hesla do admin nastavení.
Pomalý internet
Spomalenie internetu sa z času na čas deje, no ak pociťuješ naozaj výrazné spomalenie internetu, môže to byť aj preto, lebo sa niekto nabúral do tvojho Wi-Fi routera a momentálne ho využíva na škodlivú činnosť, napríklad ako súčasť botnetu. Opäť platí, že v takomto prípade by si mal resetovať router a zvoliť čo najlepšie heslo pre admin nastavenia.
Záverom nám dovoľ povedať, že mnoho ľudí si mylne myslí, že hacker, aby sa ti nabúral do Wi-Fi routera, tak musí sedieť v jeho blízkosti. Ide o mýtus. Útočník sa ti do neho môže nabúrať aj z druhého konca sveta.
Komentáre