Spravodajstvo

Donald Trump reaguje na pľúcne ochorenie spôsobené vapovaním. Obmedzuje prístupnosť jednotlivých príchutí na trhu

Trumpova administratíva reaguje na veľkú kauzu vapovania, ktorá spôsobila u niekoľkých ľudí smrť, a u mnohých zdravotné ťažkosti.

Koncom minulého týždňa obehli viac menej všetky svetové média správy o tom, že umrelo niekoľko ľudí v dôsledku vapovania  (pozn. redakcie: užívania e-cigariet, pomocou ktorých dochádza k vdychovanieu zahrievaných pár obsahujúcich nikotín alebo THC). Pôvodne sa hovorilo o nešpecifikovanej chemikálii, ktorú lekári nevedeli presne identifikovať. Krátko na to sa spomínal vitamín “E acetát”, ktorý vo vyšších koncentráciách  zdal byť problémovým. Neskôr, sa objavili informácie, že smrť ľudí spôsobila kombinácia chemikálií a THC, ktorú vaporizérovali. Zároveň sa hovorilo, že problémovými sú výrobky jeden spoločnosti. V súčasnosti táto kauza ma na svedomí 6 životov, a viac ako 450 ľudí so zdravotnými problémami.

Najnovšie sa k téme vyjadrila aj Trumpova administratíva, ktorá požaduje zákaz ochutenej hroznovej šťavy a populárneho manga. Upozorňuje na to portál  Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Trumpova administratíva objasňuje, že má v úmysle vyčistiť trh s ochutenými elektronickými cigaretami, aby sa zvrátil hlboký vývoj epidémie využívania elektronických cigariet mladými ľudmi, ktorá zasahuje deti, rodiny, školy a komunity,“ hovorí Alex Azar, Tajomník pre ľudské služby.

Trump ďalej dodal:

„Nielenže je to vo všeobecnosti problém, ale musíme brať ohľad aj na naše deti,“ povedal Trump novinárom agentúry Bloomberg. Ďalej dodal: „Budeme musieť s tým niečo spraviť.“

Logika rozhodnutia obmedzenia predaja vampovacích príchutí spočíva v tom, že spoločnosti ako Juul (pozn.. redakcie: spoločnosť, ktorá vyrába príchute) urobili nikotín “príťažlivejším” pre deti a dospievajúcich pomocou jeho ochutenia. Spoločnosť Juul dobrovoľne stiahla mnohé svoje príchute, s výnimkou mäty a mentolu, z obchodov,

„Pevne súhlasíme s potrebou agresívnych opatrení týkajúcich sa ochutených výrobkov v rámci celej kategórie,“ povedal Matt David, hovorca spoločnosti Juul. „Keď to bude účinné, budeme plne dodržiavať konečné pravidlá FDA.“

CDC hovorí, že každý, kto používa zariadenie na vapovanie, by mal zvážiť obmedzenie jeho využívania, zatiaľ čo úradníci verejného zdravotníctva vyšetrujú príčinu stavu. Agentúra pre zdravotníctvo v minulý piatok uviedla, že prípady poškodenia pľúc sa vyskytujú najčastejšie u ľudí, ktorí používajú vaporizér v kombinácii s produktmi obsahujúcimi THC.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close