Domorodý kmeň čelí záhube: Môže za to ťažba surovín, ktoré sú potrebné pre batérie elektromobilov

Viaceré spoločnosti investujú milióny dolárov do ťažby niklu na ostrove Halmahera, aby mali suroviny pre výrobu batérií do elektromobilov.

domorody kmen
Zdroj. Matthias Kestel / Shutterstock.com

Tesla spolu s francúzskymi a nemeckými spoločnosťami sú napojené na plány s ťažbou niklu, ktorý sa používa pri výrobe batérií do elektromobilov, tvrdí Survival International. Tento rozsiahly projekt by mohol zničiť jeden z indonézskych nekontaktovaných kmeňov.

Indonézia sa totiž v dohľadnej budúcnosti plánuje stať jedným z hlavných dodávateľov batérií pre elektromobily, preto veľké spoločnosti v tomto odbore vrážajú do krajiny miliardy dolárov, informuje portál Survival International. Ťažba niklu však môže zničiť obrovské lesné oblasti na ostrove Halmahera, ktorý je domovom pre približne 300 až 500 členov nekontaktovaného kmeňa Hongana Manyawa. Ak sa plány posunú vpred, kmeň nemá šancu prežiť devastáciu, ktorú po sebe ťažba zanechá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Elektrické vozidlá sa považujú za budúcnosť a jedným z najdôležitejších krokov k zbaveniu sa závislosti na fosílnych palivách. Na tomto príklade vidíme, že ťažba potrebných materiálov môže napáchať obrovské škody.

„Kmeň Hongana Manyawa, čo znamená v preklade ľudia lesa, čelí hrozbe, že príde o svoju pôdu a všetko, čo potrebuje na prežitie. Korporácie, naháňajúce sa za „udržateľným“ životom, zničia životy ľudí, ktorí žijú tisíce kilometrov od nich,“ píše portál Survival International.

Ťažba je pod medzinárodným právom nezákonná, vysvetľuje organizácia. Odôvodňuje tom tým, že nekontaktované kmene nemôžu dať svoj voľný a informovaný súhlas, ktorý je potrebný pre všetky projekty na domorodom území. Ťažobný podnik Weda Bay Nickel má však na ostrove obrovské ťažobné koncesie a tie sa prekrývajú s teritóriom kmeňa.

Podnik začal s ťažbou v roku 2019 aj napriek tomu, že sa ich záujmy prekrývajú s nekontaktovaným kmeňom. Odvtedy domorodci prišli už o obrovskú časť lesa. Do budúcna plánujú ťažiť ešte viac a urýchliť svoje operácie na ostrove. Nemecká chemická spoločnosť BASF sa spojila s francúzskou spoločnosťou Eramet a v spolupráci chcú na ostrove postaviť rafinériu. Tá sa má nachádzať priamo na území kmeňa Hongana Manyawa, tvrdí Survival International.

„Odvtedy už boli zničené obrovské oblasti dažďového pralesa, ktoré Hongana Manyawa nazývajú domovom. Spoločnosť plánuje zvýšiť ťažbu na mnohonásobok súčasnej rýchlosti a prevádzkovať ju nasledujúcich 50 rokov.“, vysvetľujú aktivisti.

Existenčná kríza domorodého kmeňa

Mnohí vidia tento krok ako útok na základné ľudské práva. Kmeň Hongana Manyawa už teraz vďaka ťažbe trpí a ako už bolo spomenuté, v budúcnosti im hrozí vážne riziko zániku. Predpokladá sa, že celková populácia Hongana Manyawa dosahuje okolo 3-tisíc jedincov. Približne 500 z nich ostáva nekontaktovaných a žije v lesoch na ostrove Halmahera. Tento kmeň predstavuje jeden z posledných kmeňov lovcov-zberačov na území Indonézie.

Globálne otepľovanie predstavuje vážny problém a musíme nájsť riešenie, inak celá planéta čelí existenčnej kríze. Elektromobily sú častokrát ospevované ako náhrada tradičných spaľovacích motorov, no aj ich výroba prichádza so svojou vlastnou sadou problémov. Okrem niklu si vyžadujú batérie aj kobalt a lítium. Vo všetkých prípadoch ide o minerály, ktoré sa nachádzajú pod povrchom Zeme a dostať sa môžeme ku nim jedine pomocou devastujúcich ťažobných prác.

Zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Podnik Weda Bay Nickel síce v ťažbe pokračuje, no medzinárodný súd možno zastaví ťažbu ako nelegálnu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre