Dokážu vedci vypestovať jedlo v marťanskej pôde? Štúdia našla spôsob, ako z nej vybrať toxickú látku

Ak chcú astronauti na Marse prežiť, musia nájsť spôsob ako si dopestovať vlastné jedlo.

Dokážeme na marse vypestovať jedlo?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak chcú ľudia niekedy cestovať na Mars alebo ešte ďalej, jedlo je jeden z hlavných problémov, s ktorým sa budú musieť vysporiadať, obzvlášť ak chcú vesmírne agentúry poslať prvých astronautov na Mars o desať, maximálne dvadsať rokov.

Nová štúdia z Arizona State University by však mohla priniesť riešenie. Jej autorkou je Anca Delgado, ktorá chce priniesť sci-fi do reality.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pôda na Marse obsahuje perchlorát, ktorý sa u nás na Zemi považuje za znečisťujúcu látku,“ tvrdí Delgado.

Na Marse sa nachádza podstatne viac perchlorátu ako u nás na Zemi a ak by astronauti v takejto pôde pestovali jedlo, mohlo by to ohroziť ich zdravie. Táto chemikália sa však skladá zo zlúčenín chlóru a hoci je toxická pre ľudí, mikróbom nerobí žiaden problém. Tie ju využívajú ako zdroj energie. Mikroorganizmy skonzumujú perchlorát a ako vedľajší produkt vylúčia látky, ktoré už pre nás toxické nie sú.

Marťanská pôda by sa teda dala pomocou mikroorganizmov ošetriť, tvrdí Delgado. Tie by spotrebovali perchlorát a vylúčili vodu a chlorid. Oproti ostatným metódam transformácie pôdy si tento nevyžaduje žiadne ďalšie zdroje, ktoré by astronauti na povrchu Marsu hľadali len ťažko.

„Stále môžeme pestovať rastliny hydroponicky, no táto metóda má jeden problém. Na Marse nemáme zdroj okamžite dostupnej vody, preto potrebujeme iný plán. Ak je možnosť pestovať plodiny priamo v pôde, táto metóda ponúka výhody,“ hovorí Delgado.

Dokážu vypestovať rastliny v marťanskej pôde?

V prvých krokoch vedci vytvoria materiál, ktorý kopíruje zloženie marťanského regolitu. Tento materiál umiestnia do kontrolovaného prostredia, kde budú skúmať, či mikroorganizmy dokážu marťanskú pôdu vyčistiť. Zároveň budú môcť zistiť, ako by tieto mikróby ovplyvnili prostredie Marsu. Odumretú biomasu nechajú vedci v pôde, čo je mimoriadne dôležitým krokom pre obohatenie pôdy o organický uhlík.

„Ide o najkritickejší bod nášho výskumu. Testovať budeme rast plodín v napodobeninách marťanskej pôdy, z ktorej mikroorganizmy buď úplne, alebo len čiastočne odstránili perchlorát. Potom vyladíme proces premeny marťanského regolitu na pôdu, v ktorej možno pestovať rastliny,“ vysvetľuje Delgado.

Nové metódy by mohli pomôcť nielen astronautom na Marse, ale aj ľuďom, ktorí žijú v nehostinných prostrediach, tvrdia vedci. Výskum je však len vo svojich počiatkoch. Na pomoci si Delgado zavolala tím interdisciplinárnych odborníkov, ktorí po umiestnení mikroorganizmov do pôdy zistia, či je vhodná pre pestovanie bežne konzumovaných plodín.

Ak chcú vedci nájsť spôsob, ako pestovať plodiny na Marse, musia pochopiť základné interakcie medzi hmotou, mikroskopickým životom a samotnou rastlinou. V tomto prípade sa teda vyžaduje tím odborníkov z rôznych oborov, aby ostal projekt na tej správnej ceste.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre