Dokážeme vôbec spoznať mimozemský život? Čo ak vyzerá presne ako my?

Viacerí odborníci na evolúciu sa zamýšľali nad tým, ako by mohli mimozemské civilizácie vyzerať. Aká je ich odpoveď?

Môže mimozemský život vyzerať ako človek?
Zdroj: Unsplash (NASA, 🇸🇮 Janko Ferlič)

Jednou z najväčších otázok vedy je, či sme vo vesmíre sami. Hneď za tým ale nasleduje otázka, ako by mohol život na iných planétach vyzerať. Vďaka našej predstavivosti dnes poznáme celú škálu rôznych bytostí, od drobných zelených mužíčkov s veľkými hlavami, až po obrie zarastené beštie, ktoré dokážu pilotovať najrýchlejšiu vesmírnu loď vo vesmíre a strieľať s laserových pušiek.

Lenže čo ak by sme našu predstavivosť trochu stiahli a namiesto exotických civilizácií si predstavili niečo, za čím nemusíme cestovať tisíce svetelných rokov. Môžu mimozemšťania vyzerať presne tak, ako my? Odpoveď na túto otázku prináša portál Interesting Engineering.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby sme mohli pochopiť život vo vesmíre musíme chápať ako prebieha evolúcia. Hoci aj na našej planéte možno nájsť rôzne typy organizmov, pri tých zložitejších formách života môžeme badať množstvo podobností. Ľudia jednoducho vedia, kedy sa na nich ich domáci miláčik prosebne pozerá, pretože či už ide o psa, alebo mačku, oba tvory majú oči a nielen to. Uši, nos, ústa, končatiny. Hoci sa život na Zemi od seba tak výrazne líši, napriek tomu má množstvo rovnakých evolučných prvkov. Záleží len na tom, či máme dve nohy, alebo štyri, či šesť.

Ide o prvok, ktorý sa vo svete vedy označuje aj ako konvergentná evolúcia. To znamená, že organizmy, ktoré žijú v podobnom prostredí môžu získať podobné charakteristiky nezávisle od seba. Ideálnym príkladom je schopnosť letu. Lietať vedia vtáky, ale aj netopiere, no tvar ich krídel je rozdielny.

„Konvergencia je jedným z najlepších argumentov pre darwinovský spôsob evolúcie, no nie je až tak docenená, ako by sa patrilo. Ak však pracujeme s konvergentnou evolúciou, šance na vznik tvora podobného človeku sú celkom vysoké,“ vysvetľuje Simon Conway Morris z univerzity Cambridge.

Rozdielne názory

Úlohou evolúcie je prispôsobiť sa čo najlepšie prostrediu v akom určitý organizmus žije. V tomto duchu Conway Morris verí, že ak sa na nejakej planéte nachádza inteligentná forma života, existuje dosť veľká šanca, že bude vyzerať podobne ako človek.

Nie všetci ale s jeho názorom súhlasia. Evolučný biológ Stephen Gould verí, že ak by evolúcia na Zemi prebehla ešte raz, existuje len malá šanca že by ľudia vznikli a vyvinuli sa spôsobom, akým sme sa vyvinuli. Iný odborník, kozmológ Fergus Simpson naopak tvrdí, že v evolúcii hrá dôležitú rolu hlavne veľkosť planéty.

Čím menšia gravitácia planéty, tým väčšie formy života môžu na jej povrchu vzniknúť a Zem je o niečo väčšia než priemerná planéta. Simpson teda tvrdí, že inteligentné civilizácie vo vesmíre by mohli mať veľkosť polárnych medveďov.

Možnosti sú v prípade mimozemského života naozaj nekonečné. Hoci momentálne nepoznáme odpoveď na to, či sme vo vesmíre sami, nový teleskop Jamesa Webba by nám mohol priniesť odpoveď. Jeho úlohou bude skúmať okolité exoplanéty a hľadať známky života mimo Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre