Dokážeme spoznať ľudí budúcnosti? Život vo vesmíre prinesie veľké zmeny

Drasticky odlišné podmienky, než sú u nás na Zemi, ovplyvnia vzhľad budúcich "vesmírnych ľudí"

Mars
Zdroj: NASA

Poslať ľudstvo do vesmíru je zložitá úloha. Zložitá preto, lebo sa snažíme udržať ľudstvo pri živote. Zložitá preto, lebo nás z veľkej časti obmedzuje technika a schopnosti modernej vedy a niekedy nám to komplikuje aj politika. Povedzme si pravdu, naše prostredie je relatívne stabilné už dlhú dobu, čiže ľudstvo nemá potrebu prispôsobovať sa a hľadať domov vo vesmíre. Čo ak by sa to všetko zmenilo? Píše o tom portál sciencealert.com

Čo by sa stalo s generáciou ľudí, nútených cestovať do vesmíru a hľadať nový domov? Vesmírne prostredie je diametrálne odlišné od toho, ktoré máme tu na Zemi. Chýba mu akákoľvek ochranná vrstva. Taktiež ide o iné prostredie než je to, v ktorom sme sa milióny rokov vyvíjali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V populárnom diele S.A. Coreyho The Expanse a Roberta Heinleina, Mesiac je krutá milenka (pozn. redakcie: The Moon is a Harsh Mistress), sa opisujú ľudia, žijúci v beztiažovom stave, ako neprirodzene vysoké bytosti s krehkými kosťami. V iných dielach sa stretávame s opakom. Kosti sa scvrknú a zhrubnú, aby vedeli podporiť váhu tela na planéte s vyššou gravitáciou.

Budúcnosť ľudstva

Hoci ide o diela vedecko-fantastickej literatúry, predstava ľudskej premeny nie je až tak uletená. Možno sa to nezdá, ale ľudia sa vyvíjajú každým dňom aj tu na Zemi. Odlišné podmienky vyvolávajú potrebu adaptácie, prispôsobenia sa na nové prostredie, v ktorom by sa v budúcnosti ľudstvo vyskytlo.

„Ľudstvo môže podstúpiť drastické zmeny za pomerne krátky čas, ak čelí veľkej zmene prostredia,“ hovorí Scott Solomon, evolučný biológ z Rice University.

Zmeny v tlaku budú jednou z výraznejších zmien, ak by sa ľudstvo premiestnilo zo Zeme do vesmíru. Dokonca aj astronauti na ISS, ktorí sú tam hore len niekoľko mesiacov, trpia zníženou hustotou kosti. Taktiež tí ľudia, ktorí sa vydajú ako prví do vesmíru, zanechajú po sebe najväčšie stopy. Ide o efekt, ktorý môžeme badať aj u nás na Zemi. Keď vyjde na povrch nejaký nový ostrov, je len otázkou času, kedy sa tam dostanú prvé rastliny. Tieto rastliny potom ovplyvnia všetko ostatné, čo na tom ostrove bude rásť.

Hoci život vo vesmíre znamená pre nás momentálne ďalekú budúcnosť, otázka znie: Budeme niekedy nútení opustiť našu planétu? Ak áno, aký dopad to bude mať na ľudí, ako rasu? Ide o fascinujúce otázky, na ktoré vedci poznajú len čiastočné odpovede. Veľa toho závisí na tom, kde nakoniec skončíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre