SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážeme si predstaviť civilizáciu na najvyššom stupni Kardašovovej škály?

Ukazuje sa, že najvyspelejšie civilizácie môžu vyzerať úplne inak, než si môžeme myslieť

Podľa čoho vieme určiť vyspelosť civilizácie? Nad touto otázkou sa zamyslel aj sovietsky astronóm, Nikolaj Kardašov, okolo roku 1964.

Civilizácie potrebujú k svojej existencii energiu a čím viac sú technologicky vyspelejšie, tým viac energie potrebujú. Kardašov preto prišiel so škálou, ktorá podľa spotreby energie delí civilizácie do troch základných typov. Kardašovova škála je už pomerne starý koncept, ku ktorému vzniklo množstvo rozšírení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

YouTube kanál Unveiled sa zamýšľa nad tým, či by mohlo ľudstvo dosiahnuť siedmy typ na rozšírenej Kardašovovej škále, ktorý je posledným a najvyšším typom civilizácie. Je to realistické? Normálna Kardašovova škála sa končí Typom III, čo predstavuje civilizáciu, schopnú ovládať všetku energiu svojej domovskej galaxie.

Rozšírená škála

Prvým rozšírením je Typ IV, ktorý hovorí o civilizácii, schopnej kontrolovať energiu celého vesmíru. Od Typu V a vyššie však ide o veľmi hypotetické tvrdenia, ktoré skôr znejú ako sci-fi, než ako reálna veľmi vzdialená budúcnosť. Typ V totiž počíta s existenciou multiverza a Typ VI hovorí o civilizácii, ktorá by existovala mimo realitu. Kam ďalej sa môžeme ešte posunúť?

Typ VII je rovnako, ako posledné rozšírenia Kardašovovej škály, veľmi špekulatívnym a teoretickým konceptom. Jeho definícia hovorí o civilizácii, ktorá ovláda úplne všetko a nachádza sa v takzvanom Omniverze. Unveiled tvrdí, že civilizácie tohto bodu sa už nezaoberajú energetickou spotrebou, ktorá bola pre Kardašovovu škálu podstatná. Ich cieľom je pátranie po informáciách a pochopení.

Zároveň tvrdí, že táto civilizácia by sa pravdepodobne vytvorila sama, keďže v teóriách nepoznáme vyšší stupeň na škále. Išlo by pravdepodobne o jednotnú bytosť, ktorá by mala odpovede na všetky otázky, mala kontrolu nad všetkým čo sa deje a nachádzala by sa na všetkých miestach. Tento koncept si je ťažko predstaviť a preto mnohí teoretici nechcú zarátavať Typ VII do rozšírenej Kardašovovej škály. Zložitosť tohto konceptu sa ukrýva najmä v škále. My ako ľudia by sme boli nepredstaviteľne malá civilizácia. Oproti civilizácií, ktorá vie manipulovať našim vesmírom, paralelnými vesmírmi, priestorom medzi nimi a ešte niečím viac, sme len drobný národ, ktorý obýva jednu jedinú planétku v širokom vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close