Dokážeme prežívať bolesť aj v snoch? Výsledky novej štúdie ponúkajú prekvapivé závery

Stalo sa vám už, že vás niečo bolelo priamo vo sne? Takto to vysvetľuje veda!

Dokážeme cítiť bolesť aj počas sna?
Zdroj: Unsplash(Camila Quintero Franco)

Sny môžu byť naozaj zvláštne. Od bizarných zážitkov, až po nočné mory, ktoré nás zobudia uprostred noci. Občas sa môže stať, že sa v snovom svete ocitneme v naozaj nepeknej situácii, či už sme zranení, alebo sme sa stali obeťou vymysleného zabijaka, aj počas týchto zážitkov môžeme cítiť bolesť, je ale skutočná?

Portál IFL Science píše, že na túto tému vzniklo naozaj veľké množstvo vedeckých prác. Tie sa zhodujú na tom, že aj počas snívania môžete naozaj cítiť bolesť. Nie je však isté, či je táto bolesť vyvolaná tým, čo sa deje priamo vo sne, alebo niečím, čo sa deje priamo s našim telom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príkladom, ktorý do problému prinesie trošku svetla, je štúdia z roku 1993. Tá dokázala, že ľudia môžu prežívať bolesť v sne na základe externých stimulov. Ak vás napríklad počas spánku uštipne osa, bolesť sa môže preniesť do vašich snov.

V štúdii vedci oslovili dobrovoľníkov, ktorí si navliekli špeciálne zariadenie, ktoré sa počas spánku zužovalo a spôsobovalo miernu bolesť. Ľudia po skončení výskumu tvrdili, že aj ich sny sa točili okolo bolesti, ktorú prežívali v skutočnom živote.

Bolesť priamo vo sne

Lenže čo ak sa vám sníva napríklad to, že vás niekto mučí, zatiaľ čo vaše telo spí v kľude na posteli a nie je ničím rušené. Samozrejme, len málokto si musel prejsť takou strašnou situáciou. Aj keď sa deje vo sne, vaša myseľ reaguje, ako keby sa to dialo naozaj. Vedci tvrdia, že aj keď sa vám sníva o niečom, čo ste nikdy nezažili, myseľ dokáže správne odpovedať na základe zážitkov, ktoré ste prežili v minulosti.

Ak sa vám sníva, že robíte niečo bolestivé, táto bolesť spravidla zmizne v momente, kedy otvoríte oči. Či je táto bolesť v danej chvíli naozaj skutočná, alebo nie, je otázne. Erin Wamsley, z Furman University ale tvrdí, že každá forma bolesti, či už snívaná, alebo skutočná, sa deje v našej mysli.

Podľa nej je bolestivá reakcia výsledkom procesu nášho mozgu. Ak sa napríklad porežeme, pocit bolesti vzniká v našich hlavách, nie v krvácajúcom prste. Náš nervový systém má receptory bolesti, ktoré informujú mozog o prípadných zraneniach a mozog potom odpovedá. Keď snívame, receptory bolesti v skutočnosti nezaznamenávajú nič, no mozog si tento pocit vybavuje z predchádzajúcich skúseností.

To, či niekto cíti v snoch bolesť, alebo nie, sa odvíja najviac od nášho zdravia. Štúdia z roku 2017 dokázala, že bolesť sa vyskytuje v snoch len 1% zdravých ľudí a v snoch 30% ľudí prežívajúcich nejakú formu bolesti v reálnom svete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre