SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dokážeme odpočúvať mimozemské civilizácie? Podľa novej štúdie môže ich komunikácia prechádzať našou sústavou

Hviezdy vrátane nášho Slnka, by mohli fungovať ako vysielače vesmírnej komunikačnej siete.

Existuje život za hranicami Slnečnej sústavy? Hoci na túto otázku odpoveď zatiaľ nepoznáme, vedec z Penn State University navrhujú šikovný spôsob, ako by sme to mohli zistiť. Prostredníctvom Slnka a jeho gravitačnej sily by sme teoreticky mohli zachytiť komunikáciu, ktorá môže prechádzať našou sústavou, vysvetľuje portál Universe Today.

Štúdia opisuje spôsob, ako premeniť Slnko na jeden z uzlov vo „vesmírnej komunikačnej sieti“. Vo svojej podstate by sme z hviezdy urobili niečo ako telekomunikačnú vežu vo vesmíre. Autor štúdie svoju prácu zakladá na princípe gravitačnej šošovky, ktorú predpovedala Einsteinova teória relativity. Gravitačná šošovka sa objavuje pri masívnych objektoch, napríklad hviezdach alebo čiernych dierach. Gravitácia okolo týchto objektov dokáže ohnúť dráhu svetla podobným spôsobom ako tradičné šošovky. Vedci vysvetľujú že ak by sústavou prechádzal signál, gravitačná šošovka by ho mohla zosilniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Astronómovia zvažovali použiť efekt gravitačnej šošovky na vytvorenie gigantického vesmírneho teleskopu, ktorý by nám umožnil pozorovať okolité sústavy a ich planéty. Zároveň sa uvažovalo o gravitačnej šošovke ako spôsobe, vďaka ktorému by sme mohli udržať spojenie so sondami, cestujúcimi k inej hviezde,“ vysvetľuje Jason Wright, profesor astronómie na Penn State University.

Zosilnenie signálu

Wright vysvetľuje, že ak sa vo vesmíre nachádza technologická civilizácia, tá môže využívať Slnko na zosilnenie signálu pre nadviazanie spojenia medzi sústavami. Tento signál dokážeme odhaliť, ak vieme, kde ho hľadať.

V práci opisuje autor gravitačné ohnisko, kde možno pozorovať efekt ohnutia svetla. Toto ohnisko sa od Slnka nachádza približne 550 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Jedna astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť Zeme od Slnka, teda približne 150-miliónov km). Gravitačné ohnisko Slnka leží niekde medzi obežnými dráhami Jupiteru a Saturnu.

„Ľudia používajú komunikačné siete každý deň. Keď používate telefón, signál sa prenáša k najbližšej veži, ktorá odosiela signál ďalšej veži atď. Vo vesmírnej škále je logické použiť hviezdy ako šošovky, ktoré by zosilnili signál,“ vysvetľuje autor štúdie, Nick Tusay.

Tusay predpokladá, že ak by iné civilizácie využívali našu hviezdu ako časť komunikačnej siete, najbližšia sonda by sa nachádzala v gravitačnom ohnisku. Počas pozorovania však žiadny mimozemský signál neodhalil, no keďže je štúdia študentskou prácou, jej autor nemal prostriedky na dlhší experiment. Závery však pomôžu celej komunite SETI, ktorá sa venuje pátraniu po mimozemských civilizáciách.

Hoci vedci zachytili už množstvo zvláštnych signálov, najsilnejším kandidátom na skutočný signál od mimozemskej civilizácie ostáva signál Wow! Ten v roku 1977 zachytil rádiový teleskop Big Ear. Signál trval niečo cez minútu a predpokladá sa, že vznikol v sústave s hviezdou podobnou Slnku. Tá sa od nás nachádza 1.8-tisíc svetlených rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close