Dokážeme niekedy ovládať objekty našou mysľou? Nový výskum prináša túto predstavu bližšie k realite

Vedci z National University of Singapore ukázali, ako môže vyzerať skutočná telekinéza.

Dokážeme niekedy ovládať objekty mysľou?
Zdroj: Unsplash (Spacejoy), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Telekinéza alebo ovládanie objektov mysľou je schopnosť, ktorú bežne vídavame v sci-fi alebo fantasy príbehoch. Je ale možné, aby ľudia túto schopnosť získali? Na túto otázku prináša odpoveď nedávno publikovaná štúdia čínskych vedcov.

V roku 2019 sa vedcom z CTRL-Labs podaril prelom v tejto oblasti, keď dokázali preniesť telekinézu do virtuálneho prostredia, informuje portál Interesting Engineering. Ľuďom umožnili použiť ruky na to, aby kontrolovali rýchlosť objektov v 3D priestore. Rok 2021 priniesol ďalší prelom, tentokrát z univerzity v Miami. Vedci ponúkli teóriu o prepojení ľudského mozgu s nanočasticami, vďaka ktorým by sme získali schopnosť „ovládať objekty mysľou“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V oboch prípadoch však ide o štúdie prinášajúce zaujímavú teóriu, ktorá sa ale nedokázala uspokojivo preniesť do praxe. Len nedávno vedci z National University of Singapore publikovali prácu, ktorá prináša základy pre to, aby mohli ľudia ovládať objekty svojou mysľou. Nová štúdia sa zakladá na fakte, že ľudský mozog vytvára mozgové vlny počas toho, ako premýšľame. Ak by tieto vlny mohli fungovať ako kontrolné signály špeciálneho metapovrchu, potom by človek mohol tento povrch ovládať mysľou.

Metapovrch alebo metamateriály sú špeciálne vyrobené materiály s vlastnosťami, ktoré sa v prírode bežne nenachádzajú. Metapovrchy sú 2D ekvivalentom metamateriálov a vedci ich používajú hlavne kvôli ich neprekonaným schopnostiam manipulácie elektromagnetických vĺn. Metamateriály v posledných rokoch strhávajú pozornosť vedcov z rôznych vedných odborov, a to práve kvôli ich pozoruhodným vlastnostiam. Výskumníci tak dostali k dispozícii možnosti vytvorenia nových druhov materiálov, ktoré by boli silnejšie alebo trvanlivejšie, než bežné materiály.

Metapovrchy môžu byť programovateľné s niekoľkými funkciami prepínajúcimi sa buď senzormi alebo predprogramovaným softvérom. Schopnosť „telekinézy“ na ktorej vedci pracovali by funkciu metapovrchu prepínala ľudskou myšlienkou.

Sľubný koncept

Vedci svoju štúdiu zakladali na teórii, že človek vytvára mozgové vlny pri procese rozmýšľania. Tieto mozgové vlny sa pokúsili zachytiť a využiť ich ako ovládacie signály pre metapovrchy. Podľa teórie by táto metóda umožnila ľuďom priamo ovládať objekty mysľou.

Prostredníctvom Bluetooth technológie dokázali prostredníctvom mozgových vĺn kontrolovať elektromagnetické vlny. V prelomovom experimente zistili, že mozgové vlny priamo kontrolovali výsledok pokusu. Zatiaľ však ide o metódu, ktorá má svoje muchy. Výskumníci naďalej pracujú na spôsobe, ako zlepšiť presnosť zariadenia, monitorujúceho mozgové vlny. Zároveň využívajú inteligentné algoritmy, ktoré by proces urobili presnejším a efektívnejším.

Autori štúdie tvrdia, že ich koncept môže nájsť využitie v oblasti medicíny, komunikácie a pri výrobe chytrých senzorov.

Štúdia vedcov z National University of Singapore vyvoláva aj radu otázok. Vedci zatiaľ nedokážu povedať, či je táto technológia bezpečná a či sa neobjavia nepriaznivé účinky. Až čas ukáže, čo sú ľudia ochotní obetovať za možnosť ovládania objektov svojou mysľou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre