Spravodajstvo

Dokáže jeden človek, či firma ovplyvniť hodnotu digitálneho zlata? Všetko naznačuje, že áno

Od nedávneho vyjadrenia majiteľa Tesly, cena Bitcoinu a iných kryptomien drasticky klesla.

Elon Musk možno dokázal svojim príspevkom potopiť hodnotu Bitcoinu. Len pred týždňom, 12. mája sa Bitcoin predával až za 57-tisíc dolárov za jeden Bitcoin. To je obrovský nárast, pretože pred pár mesiacmi bola jeho hodnota len 30-tisíc, píše portál Futurism.

Za nárast Bitcoinu môže Elon Musk, ktorý svojou automobilovou spoločnosťou Tesla, dodal virtuálnej mene hodnovernosť. V marci totiž nakúpil akcie kryptomeny v hodnote až 1.5-miliardy amerických dolárov a oznámil, že Tesla začne túto virtuálnu menu akceptovať aj pri kúpe nového vozidla. Musk označil kryptomeny ako úžasný nápad a vyjadril sa, že papierové peniaze pomaly odchádzajú preč.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmena názoru

Svoj názor však rýchlo zmenil a 13. mája oznámil, že jeho spoločnosť prestane akceptovať Bitcoin ako platidlo, kvôli uhlíkovej stope, ktorú ťažba tejto meny spôsobuje.

„Kryptomena je dobrá myšlienka z mnohých dôvodov a veríme, že má pred sebou svetlú budúcnosť. Jej úspech však nemôže prísť za cenu životného prostredia. Spoločnosť Tesla prestáva nateraz obchodovať s kryptomenou, no plánujeme ju opätovne zaviesť, keď sa ťažba bitcoinu presunie na čistejšie zdroje energie,“ oznámil Elon Musk na sociálnej sieti Twitter.

Jeho rozhodnutie sa stretlo s výsmechom ľudí, ktorí kryptomeny podporujú. Niektorí dokonca obviňujú Muska z toho, že im „podkopol rebrík pod nohami“ po tom, ako sa rozhodli podporiť jeho spoločnosť. Musk si zároveň robil žarty aj z kryptomeny Dogecoin, ktorá spočiatku vznikala ako vtip. Muskove vtipy však mali nečakaný dopad a hodnota kryptomeny Dogecoin dramaticky vzrástla.

Rozhodnutie Elona Muska zrušiť podporu pre kryptomeny však malo dramatický dopad na každú kryptomenu, ktorá na internete funguje. Bitcoin sa momentálne pohybuje na hodnote 30-tisíc dolárov za jeden Bitcoin. Dogecoin sa prepadol z hodnoty 0.70 dolárov na 0.33 dolárov.

Musk však nemusí byť úplne na vine. O použití kryptomien rozhodla aj Čína a jej banky už nemôžu naďalej pracovať s kryptomenami. Napriek tomu sa objavujú názory, že majiteľ Tesly mohol túto zmenu odštartovať.

Vlastníci kryptomeny, ktorí si stihli vybrať peniaze ešte predtým, ako mena padla zasiahnutí neboli, no veľa ľudí, ktorí ešte čakali, prišli o obrovské sumy peňazí. Kryptomeny sú však väčším biznisom ako Tesla a je preto nepravdepodobné, že by ich strata podpory od jednej spoločnosti výrazne ovplyvnila. Čo však Muskove Tweety dokazujú je, že kryptomeny sú už od základov nestabilné meny, ktorých hodnota sa môže zo dňa na deň zmeniť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close