Dokázali Neandertálci rozprávať ako my? Nové dôkazy naznačujú, že toto im veľmi nešlo

Dokázali Neandertálci rozprávať ako my? Vedci tvrdia, že naše komunikačné schopnosti sa podobali, no Neandertálci nechápali metafory.

Vedeli Neandertálci rozprávať ako my?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Neandertálci sú našimi najbližšími nežijúcimi evolučnými predkami a istý čas moderní ľudia s nimi žili v Európe na jednom území. Moderné výskumy naznačujú, že Neandertálci sa nám mohli podobať viac, než sme spočiatku mysleli. Vieme ale, ako vyzeral ich jazyk?  

Ako informuje portál The Conversation, vedci veria, že sa spôsob komunikácie moderných ľudí a Neandertálcov líšil. Dôkazy naznačujú, že v dôležitých regiónoch vyzeral mozog Neandertálca inak oproti mozgu moderného človeka. Náš mozog nám dovolil vyjadriť abstraktné a komplexné myšlienky pomocou metafory, porovnania dvoch odlišných vecí.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Archeologické výskumy v tomto smere ale prinášajú rôzne odpovede. Niektorí vedci interpretujú archeologické nálezy a kosti ako stopy, ktoré poukazujú na našu odlišnosť. Iní experti zas naznačujú, že medzi modernými ľuďmi a Neandertálcami neexistovali takmer žiadne odlišnosti.  

Problém s týmto výskumom je, že nemáme spoľahlivý spôsob, ako z objavených kostí a artefaktov presne vyvodiť, čo sa pred desiatkami tisícmi rokov odohrávalo. Samotná podstata týchto dôkazov sa úzko odvíja od interpretácie expertov. Nové dôkazy nám však poskytujú o niečo lepší, no aj tak nie úplne celistvý pohľad na našu minulosť s Neandertálcami.  

Anatomické výskumy tvrdia, že Neandertálci mali hlasové ústrojenstvo veľmi podobné tomu nášmu. Znamená to, že z anatomického hľadiska mali rovnaké možnosti ako my, čo sa týka rozprávania. Zároveň vedci berú do úvahy fakt, že časť neandertálskej DNA sa dodnes nachádza v každom z nás. Znamená to, že sa tieto dva druhy medzi sebou krížili, čo zároveň naznačuje, že museli medzi sebou efektívne komunikovať a vytvárať vzťahy.  

Neandertálci mali taktiež bohaté technické zručnosti. Používali živicu na vytváranie rôznych nástrojov a využívali vtáčie pazúre alebo perie na vytvorenie symbolických ozdôb.  

Rozdiely v mozgoch

Fyzické dôkazy naznačujú, že Neandertálci sa možno až tak nelíšili od nás. Čo sa však týka ich rečových schopností, tam to nie je až také jednoznačné. V jednom z novších výskumov vedci vytvorili digitálnu rekonštrukciu neandertálskeho mozgu. To dokázali tak, že deformovali mozog moderného človeka tak, aby sa zmestil do mozgovej komory neandertálskej lebky. Takáto rekonštrukcia odhalila výrazné rozdiely v mozgovej štruktúre.  

Vedci naznačujú, že Neandertálci mohli mať väčší región mozgu, ktorý má na starosti vizuálne vnemy. To znamená, že menej miesta ostávalo pre iné regióny, napríklad jazykové. Zároveň mali malý a inak tvarovaný mozoček. Ide o región, ktorý nám pomáha s vnímaním reči, rozprávaním a plynulosťou reči.  

Výskumníci dospeli k záveru, že Homo Sapiens a Neandertálci mohli mať veľmi podobné rečové schopnosti a dokázali sme spolu efektívne komunikovať. Neandertálci však vďaka rozdielom v mozgovej štruktúre nedokázali používať metafory. Metafory nám dovoľujú pochopiť abstraktné koncepty a práve tie mohli byť podľa vedcov to, čo vytvorilo medzi nami a Neandertálcami hlbokú priepasť.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre