SpravodajstvoVeda a výskum

Dokázala by mať aj tá najdrobnejšia zmena minulosti katastrofálne následky na súčasnosť?

Vedci testovali pomocou superpočítača efekt motýlích krídel

Motýlí efekt znamená, že pri cestovaní v čase by mohla najmenšia zmena v minulosti spustiť reťazovú reakciu udalostí, ktoré by mohli mať katastrofálne následky. Tento efekt je populárny najmä vo vedecko-fantastických dielach, ale už si získava pozornosť aj niektorých vedcov.

Keďže nemôžeme motýlí efekt otestovať na vlastnej koži, vedci vytvorili simuláciu pomocou kvantového počítača, píše portál Science Alert.

„V počítači nám nerobí problém nechať čas plynúť opačne,“ tvrdí teoretický fyzik Nikolai Sinitsyn

Simulácia nie je pochopiteľne tak detailná ako náš svet, avšak ide o drobný priestor, do ktorého tím vedcov vložil niekoľko kvantových štádií. Následne spúšťali animáciu znova a znova, zakaždým s drobnou zmenou. Zistili, že ich simulovaný svet prežil.

„Vo svete kvantovej mechaniky neexistuje žiaden motýlí efekt,“ tvrdí Sinitsyn.

Termín „motýlí efekt“ je dnes už zaužívaným trópom, ktorý vytvoril spisovateľ Ray Bradbury v roku 1952. V poviedke A Sound of Thunder jeho postava zmenila budúcnosť tým, že stúpila na motýľa. Mimo literatúry sa termín použil v roku 1972, počas prednášky s názvom, Dokáže trepot motýlích krídel v Brazílii spôsobiť tornádo v Texase?

V oboch prípadoch ide o situácie, kedy drobnosť dokázala mať ďalekosiahle následky. Za normálnych okolností by sme si mohli však predstaviť kocky domina. Každá jedna je svojim spôsobom predvídateľná, aj keď celkový impakt celého domina je niekoľkokrát väčší.

Sinitsyn, spolu s kolegom, Bin Yanom, chceli otestovať, ako bude motýlí efekt fungovať v kvantovom svete, ktorý sa riadi inými pravidlami. Tím objavil, že aj keď poškodia istú informáciu, na výsledný produkt to nemá žiaden vplyv.

„Zistili sme, že známky chaosu sú v klasickej a v kvantovej fyzike chápané odlišne,“ dodáva Sinitsyn.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close