SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dôkaz o existencii vyspelých mimozemských civilizácií priamo v Slnečnej sústave? Kontroverzný profesor ponúka nový spôsob, ako ho nájsť

Či už chceme alebo nie, aj naše sondy niekedy opustia Slnečnú sústavu. Môže sa to diať aj inde, tvrdí Avi Loeb.

Mimozemská technológia by sa ku nám mohla dostať úplnou náhodou alebo aj úmyselne. Táto myšlienka stojí za projektom Galileo, ktorý sa pokúsi hľadať mimozemskú technológiu priamo v Slnečnej sústave. Inšpiráciou preň bola aj poznámka doktora Alexey Arkhipova z Inštitútu rádiovej astronómie v Charkove. Ten koncom 90. rokov poznamenal, že aj naše vlastné sondy sa chtiac alebo nechtiac, dostanú za hranice našej sústavy.

Za projektom stojí harvardský profesor Avi Loeb, ktorý je pomerne kontroverznou osobnosťou. Loeb totiž verí, že záhadný objekt Oumuamua, ktorý nás navštívil v roku 2017 je mimozemskou sondou alebo vesmírnou raketou. Oumuamua sa radí medzi prvých návštevníkov našej sústavy a okolo tohto objektu existuje stále veľa nejasností. Jeho zvláštny tvar a trajektória podnietili vznik rôznych špekulácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do projektu Galileo sa už zapojilo viac ako 100 vedcov, ktorí sa pokúsia zmeniť spôsob, akým pátrame po živote mimo zeme, píše Science Focus. Namiesto biologických stôp alebo technologických signálov sa vedci projektu Galileo pokúsia nájsť fyzické objekty, ako dôkaz o existencii vyspelých civilizácií.

„70 rokov sme sa pozerali úplne inam. Pátranie po mimozemskom živote stavia na predpoklade, že život tam vonku komunikuje prostredníctvom rádiových vĺn, technológie, ktorú my využívame len niečo cez sto rokov. Pokročilé formy života sa mohli posunúť ďalej a nájsť lepšie formy komunikácie,“ vysvetľuje Avi Loeb.

S takýmto prístupom nesúhlasí každý, no pátranie po mimozemských artefaktoch, začína byť vo vedeckých kruhoch čoraz prominentnejšie. Zatiaľ však vedci toho veľa nenašli. Podľa nich je najlepším miestom kde začať s pátraním naša Slnečná sústava. Tá podľa slov Loeba existuje už cez 4-miliardy rokov, počas ktorých sa v nej mohli zbierať mimozemské artefakty.

Nachádza sa mimozemská technológia v našej sústave?

Ukrajinský astronóm Arkhipov vo svojej práci predpokladal, že ak je 1% okolitých hviezdnych sústav domovom pre mimozemskú civilizáciu a táto civilizácia vytvorí z 1% materiálu nachádzajúceho sa v asteroidoch sústavy, sondy, potom by Zem od svojho vzniku nazbierala až 4-tisíc mimozemských artefaktov veľkosti malého pohára.

Jedným problémom je geologická aktivita našej planéty, ktorá má silu pretvoriť povrch. Loeb vysvetľuje, že ak sa aj na našej planéte nachádzajú mimozemské artefakty, potom ich bude mimoriadne náročné nájsť. Oveľa lepšie je pátrať po nich na miestach, kde sa povrch časom nemení, napríklad na Mesiaci.

Lenže ako rozpoznať niečo, čo pochádza z vesmíru? Loeb tvrdí, že mimozemský život od nás môže byť natoľko evolučne vzdialený, ako sú ľudia od mravcov.

„Ak by jaskynný muž zobral do ruky telefón, aj on by vedel, že sa pozerá na niečo iné,“ vysvetľuje Loeb.

Harvardský profesor verí, že pátranie po technologických stopách mimozemského života je oveľa lepší spôsob, ako pátrať po biologických stopách mikróbov. Zatiaľ je však otázne, či jeho projekt Galileo prinesie výsledky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close