Dochádza vám voľné miesto v Gmaili? Takto získate „minutý“ úložný priestor späť bez toho, aby ste zaplatili čo by len cent

Gmail ponúka 15 GB voľného miesta, no oň sa musíte deliť s viacerými službami. Čo robiť, keď vám dochádza? Pomocou týchto tipov získate stratený úložný priestor späť.

gmail aplikacia titulka
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Ako používate Gmail už roky, možno aj vy máte problém s nedostatkom voľného miesta. Spoločnosť Google ponúka bez poplatku až 15 GB priestoru, čo je síce spomedzi všetkých cloudových služieb najviac, no zároveň musíte toto miesto zdieľať s mailami, diskom, WhatsApp zálohou a Google Fotkami.  

Kľudne sa teda môže stať, že sa vám aj tých 15 GB minie a čím dlhšie tieto služby využívate, tým väčšia šanca je, že ste už narazili na limit. Stále si môžete dokúpiť dodatočné voľné miesto, no prezradíme vám, ako si ho môžete rýchlo uvoľniť bez ďalších poplatkov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niekoľko trikov, ako môžete získať späť úložný priestor v Gmaili, ktorý ste stratili

Vymažte veľké súbory 

Miesto vám zaberajú aj rôzne prílohy, ktoré vám prídu v správach. Jedna či dve fotografie alebo Word dokument nezaberú veľa, no ak častokrát posielate napríklad videosúbory či fotky, schránka sa vám rýchlo zaplní. Skúste v Gmaili vyhľadať všetky súbory s určitou príponou, ktorá by mohla nasvedčovať, že ide o veľký súbor.  

Do vyhľadávacieho okna stačí zadať napríklad “filename:mp4” (bez úvodzoviek) a mailová schránka vám ukáže všetky videoprílohy v tomto formáte. Namiesto “mp4” môžete skúsiť “jpg” alebo “mp3”. Ak pracujete s fotografiami, veľké sú aj súbory typu RAW.  

Vymažte staré e-maily 

Málokto si dá tú prácu, aby si pravidelne čistil mailovú schránku. V Gmaili máme častokrát uložené stovky až tisíce mailov, ktoré taktiež nejaké to miesto zaberajú. V jednom môže byť väčšia príloha, v inom menšia a ak nechcete venovať čas dôkladnejšiemu upratovaniu, môžete si vymazať všetky staré maily. Vo väčšine prípadov aj tak ide o správy, ktoré sme už roky neotvorili. Staré e-maily môžete vyfiltrovať pomocou tohto príkazu „older_than:1y“. Pomocou neho zobrazíte správy, ktoré sú staršie ako jeden rok. Samozrejme, za číslo 1 môžete dať aj iné, napríklad 5 rokov a podobne.

Ako uvoľniť miesto v smartfóne a v mailovej schránke
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vyhľadajte si najväčšie maily 

Vo vyhľadávacom okne si môžete ľahko nájsť tie správy, ktoré vám zaberajú najviac miesta. Stačí do poľa zadať “larger:(číslo)m” a Gmail vám ukáže maily, ktoré majú veľkosť väčšiu ako napríklad 10MB. 

Stiahnite si maily do počítača 

Ak pracujete s Gmailom, možno si nemôžete dovoliť vymazať hoci aj roky staré maily. Našťastie existuje možnosť, ako si ich môžete zálohovať priamo do počítača, cez lokálneho mailového klienta. Tento program si môžete stiahnuť do počítača a následne si nechať posielať maily do tejto lokálnej schránky. Majte ale na pamäti, že prílohy a maily stále miesto zaberajú, no tentokrát na vašom počítači. E-maily si rovnako môžete zálohovať aj cez Google službu Takeout. Následne, ako si ich stiahnete na disk, tak ich môžete z vašej schránky odstrániť.

Vytvorte si nový účet 

Načo používať jeden účet na prácu a súkromie? Áno, je to prehľadné, no zároveň sa v oboch prípadoch pripravujete o voľné miesto. Ak vám ponúknutých 15 GB dochádza a už vážne neviete čo robiť, založte si druhý účet. Po jeho založení budete mať opäť k dispozícii celý úložný priestor. Takýto účet môžete používať napríklad na zálohovanie fotografií, ďalší môžete využívať na zdieľanie súborov a podobne. Google nijakým spôsobom nelimituje, koľko účtov môžete mať. Využite to!

Mimochodom, keď odstránite nejaké správy zo schránky, tak nezabudnite, že je potrebné vymazať aj kôš, aby došlo k uvoľneniu úložného priestoru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre