Dobrý nápad, či obrovská chyba? Vedec z Oxfordu varuje pred pripravovanou správou pre mimozemšťanov

Maják v galaxii je projekt, ktorý povie celej galaxii nielen to, ako vyzeráme, ale aj kde nás môžu nájsť.

UFO
Zdroj: Wikimedia (George Stock -Public domain)

Vedec z inštitútu Budúcnosť ľudstva (pozn. redakcie. Future for Humanity), ktorý spadá pod anglickú univerzitu Oxford varuje, že plánovaná správa pre mimozemské civilizácie nie je vôbec dobrý nápad, informuje IFL Science.

Na konci minulého mesiaca obletela svet správa o tom, že sa ľudstvo pokúsi poslať do vesmíru ďalšiu správu v snahe spojiť sa s mimozemskými civilizáciami. Vedúcim tohto projektu je Jonathan Jiang z NASA’s Jet Propulsion Laboratory. V správe sa nachádzajú koncepty vysvetľujúce naše chápanie matematiky a fyziky, informácie o biochemickom zložení života na Zemi, ale aj presná poloha našej Slnečnej sústavy v priestore a čase.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento projekt sa nazýva Maják v galaxii a nie každý je ním nadšený. Doktor Anders Sandberg z inštitútu Budúcnosť ľudstva varuje, že ak poznáte „temnejšie“ verzie Fermiho paradoxu, vyslať jasnú správu naprieč celou galaxiou znie ako hrozný nápad. Fermiho paradox odkazuje na to, že Mliečna dráha by mala prekypovať životom, no z nejakého dôvodu sme o ňom ešte nepočuli.

Podstupuje ľudstvo riziko?

Vysvetlenia pre Fermiho paradox sú rôzne. Jedna teória tvrdí, že sme prvou vyspelou civilizáciou vo vesmíre, zatiaľ čo druhá tvrdí, že mimozemský život sa môže ukrývať v oceánoch pod hrubou vrstvou ľadu a pre nás je aspoň zatiaľ neviditeľný. Objavujú sa aj desivejšie teórie, napríklad že sa mimozemské civilizácie skrývajú, pretože vesmír nie je také bezpečné miesto, ako si myslíme.

„V skutočnosti je to veľmi jednoduché. Vyšleme správu do vesmíru a ak ju nejaká hypotetická civilizácia zachytí, môžu sa stať dve veci. Buď budú priateľskí a nadviažeme spojenie, alebo nebezpeční a celé ľudstvo sa ocitne v ohrození. Existujú relevantné dôvody k opatrnosti, a preto by sme nemali rozposielať správy len tak,“ vysvetľuje doktor Sandberg.

Podľa teórie temného lesa, jednej z odpovedí na Fermiho paradox, stačí len jedna pokročilá civilizácia na to, aby spôsobila obrovskú deštrukciu naprieč celým vesmírom. Hoci táto teória vznikla na deji sci-fi románu The Dark Forest, prináša niekoľko zaujímavých poznatkov. Život sa bude snažiť prežiť za každú cenu a nezáleží na tom, či sú iné civilizácie mierumilovné alebo nepriateľské. Civilizácia sa bude ďalej rozrastať a je len otázkou času, kedy sa dostane pre zdroje do konfliktu s inou civilizáciou.

Vedecký tím, ktorý stojí za projektom Maják v galaxii má ale opačný názor. Veria že civilizácia, ktorá dokáže komunikovať naprieč vesmírom, sa naučila medzi sebou spolupracovať a radšej bude presadzovať mierovú cestu. Nech stojíme za akýmkoľvek názorom, predpovedať povahu mimozemskej civilizácie nemôžme. Otázkou ale ostáva, či to riziko stojí za potenciálne výhody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre