„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

Online podvodníci hľadajú nové spôsoby, ako vylákať od obetí údaje z bankových kariet.

novy online podvod
Zdroj: Polícia SR, Vosveteit (úprava)

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na „návod na bezpečný nákup“, čo je nová taktika podvodníkov, s ktorou sa môžeme aktívne stretávať už niekoľko týždňov. Medzičasom podvodníci prišli s ďalšou obdobnou metódou.

Polícia SR prostredníctvom svojej oficiálnej FB stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR najnovšie zdieľala modus operandi nového podvodu, kedy útočník pod zámienkou nákupu produktu od vás, chce získať vaše údaje z bankovej karty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová taktika online podvodníkov: „Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“

Ako môžete vidieť nižšie, tak samotný pokus o podvod prebieha veľmi jednoducho. Útočník vás osloví, že by rád kúpil od vás produkt, ktorý inzerujete a následne sa opýta, či ho môžete poslať prostredníctvom kuriérskej služby. Samozrejme, útočník deklaruje, že náklady spojené s dopravou zaplatí dopredu ako aj za tovar.

Útočník rovnako vyzdvihuje službu slovami, že ak by ste si to z nejakého dôvodu rozmysleli a tovar by ste neodoslali, tak mu kuriérska spoločnosť vráti poplatok. Tak či onak, stránku ktorú vám pošle na vyplnenie, na základe ktorej má byť vyzdvihnutý tovar a zároveň vám má byť neskôr doručená aj platba, je falošnou stránkou, prostredníctvom ktorej sa útočník snaží získať od vás informácie z bankovej karty.

Samozrejme, potom ako vyplníte údaje, tak žiaden kuriér pre tovar nepríde a ani vám nepríde platba. Naopak, obeť odovzdá svoje bankové údaje útočníkovi!

Vo všeobecnosti platí, že na to, aby ste mohli obdržať platbu, tak nie je potrebné nikde a nikdy zadávať vaše platobné informácie z bankovej karty. Preto pri obdržaní obdobnej správy vám odporúčame nielen nikde nevyplňovať tento typ údajov, ale ani neklikať na podozrivé odkazy, ktoré už na prvý pohľad nevyzerajú v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre