Do popredia mobilných vírusov sa dostáva nový škodlivý kód: Dokáže vás okradnúť o peniaze!

Medzi mobilnými vírusmi, ktoré kradnú používateľom peniaze, sa objavila nová „hviezda“.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Pominulé roky nebezpečenstvo v online priestore nám hrozilo najmä v súvislosti s používaním počítačov. Dnes to ale už neplatí. S vírusmi, trójskymi koňmi a ďalšími typmi škodlivých kódov, sa môžeme stretnúť čoraz častejšie aj na telefónoch. Na dennom poriadku môžeme čítať o desiatkach nebezpečných vírusov, ktoré sú prítomné v smartfónoch.

Mnohokrát ide pritom o vírusy, ktoré sú schopné kradnúť peniaze používateľov. Spomenúť si môžeme napríklad na škodlivý kódOcto“, ktorý mieril aj na aplikácie našich bánk. Prípadne môžeme upozorniť ešte na Flubot, ktorý rovnako vyčíňal v našom regióne. No zdá sa, že do popredia sa prediera ďalší škodlivý kód – Malibot, upozorňujú analytici z checkpoint.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Malibot je rýchlorastúca „hviezda“ vo svete mobilných vírusov

Bezpečnostní analytici upozorňujú na malware Malibot, ktorý cieli na bankové a finančné aplikácie. A hoci bol objavený len nedávno, tak už dnes patrí medzi najpopulárnejšie mobilné vírusy. Podľa odhadov analytikov ide aktuálne o tretí najrozšírenejší škodlivý softvér vo svojej kategórii.

„Hoci bol MaliBot v sektore bankovníctva objavený len nedávno, už dosiahol tretie miesto v zozname najrozšírenejších mobilných malvérov. Maskuje sa za aplikácie na ťažbu kryptomien pod rôznymi názvami a zameriava sa na používateľov mobilného bankovníctva, aby ukradol finančné údaje. Podobne ako FluBot, aj MaliBot používa phishingové SMS správy (smishing), aby nalákal obete, aby klikli na škodlivý odkaz, ktorý ich presmeruje na stiahnutie falošnej aplikácie obsahujúcej malvér.“, informujú analytici v publikovanej správe.

Jednou zo základných funkcií tohto škodlivého kódu je schopnosť kradnúť prístupové údaje k bankovým aplikáciám a kryptomenovým peňaženkám. Zároveň je schopný fungovať na pozadí zariadenia a vykonávať rôzne úlohy. Jednou z nich je napríklad pracovať s overovacími kódmi. Taktiež si ale poradí aj s vytvorením snímky obrazovky, či s kradnutím súborov cookies z internetových prehliadačov.

Analytici ďalej vysvetľujú, že akonáhle vírus dokončí v telefóne svoju úlohu, tak rozošle SMS správy kontaktom obete. Ak následne adresát správy stiahne aplikáciu z odkazu, ktorý mu príde prostredníctvom správy, tak mu hrozí rovnaký osud.

Otázkou je, ako sa môžeme chrániť proti tomuto typu útoku? Pomôžu nám len staré známe pravidla – nesťahovať aplikácie z neznámych zdrojov, mať aktualizovaný operačný systém a byť obozretný s udeľovaním povolení pre aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre