Veda a výskum

Do akej miery môže zlomenina kosti viesť k predčasnej smrti? Vedci prišli so zaujímavými zisteniami

V rámci novej štúdie autori vytvorili online kalkulačku, ktorá vám umožní zistiť vek vašej kostry.

Viete ako stará je vaša kostra? Výskumníci z Technologickej univerzity v Sydney vo svojej novej práci zistili, ako môže fraktúra kosti viesť k skoršiemu úmrtiu a na základe svojich výpočtov vytvorili verejne dostupný nástroj pre doktorov a pacientov, ktorý im umožní vypočítať riziko fraktúry kosti.

Vo svojej štúdii analyzovali dáta, ktoré pochádzali od viac ako 1,6-miliónov dospelých ľudí. Táto analýza ukázala, že zlomenina môže skrátiť život človeka o jeden až sedem rokov s ohľadom na vek, pohlavie a typ fraktúry. Ich dáta zakomponovali do online kalkulačky, ktorá meria krehkosť kostí. Ich hlavnou myšlienkou je priniesť viac povedomia o závažnosti zlomenín kostí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Online kalkulačka veku našej kostry sa nazýva BONEcheck a pozrieť sa na ňu môžete na tomto odkaze. Pomôcť by mala aj ľuďom trpiacim osteoporózou, aby sa vyhli predčasnej smrti. Obzvlášť vysokému riziku čelia pacienti so zlomeninou bedrovej kosti. Ako ukázal nový výskum, približne 30% pacientov umiera do jedného roka od zlomeniny. Riziko predčasnej smrti sa však spája aj s inými druhmi zlomenín.

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To vedie k oslabeniu ich pevnosti a k zvýšenej lámavosti kostí. Osteoporóza postihuje hlavne staré osoby a ženy v prechode. Štatisticky je ohrozená približne každá tretia žena a každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov.

„Zlomenina kosti môže viesť ku kratšiemu životu. Drvivá väčšina pacientov si však toto riziko neuvedomuje,“ tvrdí Tuan Nguyen, vedúci novej štúdie.

Lepšia prevencia

Autori veria, že väčšia informovanosť o možných rizikách povedie k lepšej prevencii, či už zo strany pacientov alebo lekárov. Zároveň vysvetľujú, že momentálne komunikácia medzi lekárom a pacientom ohľadom rizika fraktúr zahŕňa len možné pravdepodobnosti. Problém to je hlavne pri zlomeninách bedrovej kosti.

„Ak lekár povie pacientovi, že najbližších 5 rokov majú 5% pravdepodobnosť na úmrtie po zlomenine bedrovej kosti, pacient verí, že v skutočnosti majú 95% šancu fraktúru prežiť,“ tvrdí spoluautor štúdie, Thach Tran.

Vek kostry je užitočným nástrojom, ktorý by mohol pacientom priniesť lepší obraz o ich zdravotnom stave. Ako uvádzajú autori, namiesto pravdepodobností by lekár mohol svojich pacientov o zdravotnom stave informovať na základe veku ich kostry. Príkladom môže byť 60-ročná žena, ktorá si zlomila bedrovú kosť. Namiesto nezrozumiteľných pravdepodobností jej môže lekár povedať, že jej kostra má vek 65 rokov. To by mohlo pomôcť pacientovi lepšie pochopiť svoju situáciu.

Autori štúdie svoj nástroj vnímajú ako výrazný prielom v oblasti prevencie predčasnej smrti spojenej s osteoporózou. Doktori môžu tento nástroj využiť na informovanie pacientov a spoločným úsilím a prevenciou znížia riziko ďalších zlomenín kostí.  Vďaka tomu by mohli mať ľudia v budúcnosti zdravšie kosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close