Dĺžka spánku a používanie sociálnych sietí výrazne ovplyvňujú vývoj mozgu tínedžera, tvrdí štúdia
Spánok a používanie sociálnych sietí majú výrazný dopad na to, ako sa mozog tínedžera vyvíja. Na toto by ste mali dávať pozor.
Nová štúdia, prezentovaná na každoročnej konferencii SLEEP 2024 poukazuje na špecifický vzťah medzi dĺžkou spánku, časom stráveným na sociálnych sieťach a mozgovými funkciami, ktoré majú na starosti fungovanie nášho systému odmeny.
Štúdia zistila, že existuje korelácia medzi kratším spánkom a časom stráveným na sociálnych sieťach u tínedžerov. Popri tom vedci upozornili aj na to, že táto kombinácia môže viesť ku zmene fungovania niekoľkých mozgových regiónov, ktoré majú na starosti systém odmeny v prípade určitých stimulov.
Systém odmeny funguje tak, že po splnení zadaných cieľov mozog vylučuje hormóny šťastia, ktoré slúžia pre nás ako odmena tým, že sa cítime dobre. Sociálne siete môžeme považovať za mimoriadne stimulujúcu platformu, ktorá má potenciál tento systém narušiť. Keď strávia mladiství viac času na sociálnych sieťach, zmení sa funkcia mozgu, ktorá udržiava rovnováhu medzi okamžitými odmenami, ako napríklad používanie sociálnych sietí, a inými prioritami, napríklad spánkom.
“Mozgy mladistvých stále prechádzajú dôležitými zmenami. Zistenia štúdie poukazujú na to, že nedostatok spánku a veľa času na sociálnych sieťach majú potenciál zmeniť citlivosť mladého mozgu na odmeňujúce správania. Ide o komplexnú súhru procesov, ktorá výrazne ovplyvňuje vývoj dospievajúceho mozgu,” tvrdí Orsolya Kiss, jedna z autorov štúdie.
Narušenie odmeňovacieho systému mozgu
V rámci výskumu vedci analyzovali dáta od viac ako 6-tisíc adolescentov vo veku od 10 do 14 rokov. Dĺžku spánku a používanie sociálnych sietí vedci vyhodnocovali na základe špecifických dotazníkov. Následne sledovali aj mozgovú aktivitu pomocou funkčného MRI vyšetrenia. Sledovali hlavne regióny mozgu, ktoré sa spájali s odmeňovacím systémom. Autori štúdie poukazujú na to, že dĺžka a kvalita spánku, spolu s používaním sociálnych sietí, predstavujú dva významné aspekty v živote moderného dieťaťa. Tieto dva aspekty môžu výrazne ovplyvniť vývoj jeho mozgu.
“Potrebujeme pochopiť, ako sa špecifické mozgové regióny zapájajú do týchto interakcií. Potom môžeme identifikovať a vyhodnotiť potenciálne riziká alebo výhody, ktoré vyplývajú z používania sociálnych sietí alebo špecifického spánkového režimu,” vysvetľuje Kiss.
Zároveň dúfa, že výsledky tejto štúdie podporia zavedenie praktík, ktoré podporia zdravšie životné návyky. Pri tínedžeroch vo veku od 13 až do 18 rokov sa odporúča približne 8 až 10 hodín spánku na pravidelnej báze. Čo sa týka používania sociálnych sietí, tam odporúčanie znie, aby prestali používať elektronické zariadenia najmenej polhodinu až hodinu pred spánkom.
Neprehliadni
Sociálne siete sa stali súčasťou každodenného života nielen pre mladistvých. Viaceré výskumy poukazujú na to, že veľa času stráveného na sociálnych sieťach môže negatívne ovplyvniť naše duševné zdravie. O to zaujímavejšou je ale táto štúdia. Tá vysvetľuje, že používanie sociálnych sietí nemusí byť až tak zlé, ako sa predpokladá.
Komentáre