Dlhodobé užívanie tohto typu liekov môže znižovať riziko demencie, tvrdia výskumníci
Výskumníci v rámci novej štúdie zistili, že dlhodobé užívanie protizápalových liekov má šancu znížiť riziko demencie.
Výskumníci v rámci novej štúdie zistili, že ľudia, ktorí dlhodobo užívajú lieky proti zápalom, môžu mať nižšie riziko demencie. Nezávisí pritom od toho, akú dávku liekov užívajú. O výskume informuje portál Scimex.
Autori štúdie sa zameriavali hlavne na lieky typu NSAID (pozn. Non-steroidal anti-inflammatory medication). Dokopy preskúmali viac ako 11,7-tisíc ľudí v rokoch od 1991 do 2020, s priemerným vekom okolo 66,2 rokov na začiatku štúdie. Ku koncu výskumu u 2 901 pacientov prepukla demencia. Autori štúdie tvrdia, že objavili prepojenie medzi dlhodobým užívaním NSAID liekov a nižším rizikom vytvorenia demencie. Závery štúdie naznačujú, že dlhodobé vystavenie NSAID liekom môže mať potenciál pri znižovaní rizika demencie.
Predchádzajúce štúdie preukázali, že zápal môže prispieť nielen k vývoju, ale aj zhoršovaniu demencie. Protizápalové lieky môžu pomôcť znížiť riziko vývoja demencie, pretože ako ich názov napovedá, pomáhajú bojovať proti zápalu, ktorý môže odštartovať demenciu.
V rámci štúdie autori zistili, že pacienti, ktorí dlhodobo užívali NSAID lieky mali až o 12% znížené riziko demencie. Zároveň sa ukázalo, že krátkodobé užívanie vyššej dávky NSAID liekov nemalo vplyv na riziko demencie. Z toho autori vyvodzujú, že práve dlhodobé užívanie liekov proti zápalom môže pomôcť hlavne starším ľuďom znížiť riziko vývoja demencie.
Liečba demencie ako nádchy
Viacero vedeckých výskumov sa v poslednej dobe zameriavalo na liečbu demencie, špecifickejšie Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby. Minuloročná štúdia naznačila, že liek na závažné neurodegeneratívne choroby by mohol mať formu bežného nosového spreja.
Neprehliadni
Tento nosový sprej dokázal v testoch na myšiach zlepšiť kognitívne funkcie chorých zvierat. Ide o novú možnosť neinvazívnej liečby, v rámci ktorej sa dostanú potrebné protilátky priamo do mozgu. Takouto cestou by sme mohli liečiť mnohé neurodegeneratívne ochorenia.
Proteín tau sa nachádza aj v mozgu človeka a jeho úlohou je stabilizovať takzvané mikrotubuly. Ide o jednu časť systému, ktorý dáva bunkám tvar a pomáha im, aby ostali organizované. V zdravom mozgu tau pomáha uchovávať poriadok, no pri neurodegeneratívnych ochoreniach narúša funkciu neurónov, čo vedie ku kognitívnemu úpadku.
V rámci novej štúdie výskumníci objavili špeciálnu protilátku TTCM2, ktorá dokáže rozpoznať a rozložiť nahromadený proteín tau. Vedci túto látku zaobalili špecifickými časticiami, ktoré sa dokážu lepšie dostať do mozgu cez nos. Táto metóda terapie dokáže prejsť cez hematoencefalyckú bariéru, ktorá bráni cudzím látkam, aby prenikli do mozgu.
Nová metóda liečby robí viac, ako len odstraňuje nahromadený proteín tau. Výskumníci zistili, že jeho odstránením dochádza k zlepšeniu kognitívnych funkcií. Autori výskumu tvrdia, že zistenia tejto štúdie môžu výrazným spôsobom ovplyvniť ako liečime Alzheimerovu chorobu a iné neurodegeneratívne ochorenia. Nosový sprej môže poskytnúť nádej miliónom pacientom, ktorí momentálne trpia mimoriadne obmedzujúcim neurologickým ochorením.
Bude sa demencia objavovať čoraz menej?
Ďalšou zaujímavou štúdiou je výskum vedcov z UC Davis. Tí publikovali štúdiu, ktorá zistila, že vo vzdialenejšej budúcnosti sa môžu neurodegeneratívne ochorenia vyskytovať menej, na čo prišli zaujímavým spôsobom. Človek sa neustále vyvíja a vedci pozorovali, že sa náš mozog postupne zväčšuje a tento trend pokračuje už najmenej od 30. rokov minulého storočia.
V práci zistili, že ľudia narodení v 70. rokoch mali o približne 6,6% väčší objem mozgu a o takmer 15% väčší povrch ako ľudia narodení v 30. rokoch minulého storočia. Čo presne to znamená vedci nevedia, no domnievajú sa, že väčšie mozgy môžu viesť k väčšej rezerve a tým sa môže potenciálne znížiť riziko demencie. Viac o výskume a ako objem mozgu môže znižovať riziko demencie nájdeš v tomto článku.
Komentáre