Dinosaurus s najdlhším krkom prekonáva všetky rekordy: Tipnete si aký ho mal dlhý?

Mamenchisaurus sinocanadorum vedcov učí o tom, ako dokázali dinosaury narásť do impozantných rozmerov.

Aký druh bol najväčším dinosaurom na Zemi?
Zdroj: Wikimedia (PaleoEquii - CC BY-SA 4.0), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dinosaury považujeme za tvory, ktoré dokážu prekonať aj naše najdivokejšie predstavy. Či už hovoríme o vrcholových predátoroch, akým bol napríklad T. rex, alebo o gigantických morských tvoroch, dinosaury nás dokážu fascinovať už dlhú dobu.

Výskumníci zo Stony Brook University vo svojej práci odhaľujú ďalšieho rekordmana, ktorým bol dinosaurus Mamenchisaurus sinocanadorum. Žil v období neskorej jury a vyznačoval sa 15-metrov dlhým krkom. Štúdia tohto dinosaura poskytla vedcom viac informácií o tom, ako sa vyvíjali telá sauropódov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dlhý krk autori štúdie považujú za kľúčový k dosiahnutiu obrovských rozmerov. Gigantické dinosaury potrebovali obrovské množstvo energie a tým pádom museli rýchlo prijímať množstvo potravy. Veľké dinosaury si mohli zastať na jednom mieste a pomocou dlhých krkov skonzumovať všetku vegetáciu okolo seba. Ako vedci vysvetľujú, takýmto spôsobom tvor šetril energiu, zatiaľ čo pohlcoval veľké porcie potravy. Autori štúdie zároveň tvrdia, že dlhý krk mohol pomôcť dinosaurom odbúravať nadbytočné teplo.

Dnes podobných živočíchov nenájdeme, no neznamená to, že by nebol ich spôsob života úspešný. Autori poukazujú na to, že gigantické sauropódy sa objavili pomerne skoro v evolučnej histórii dinosaurov a prežili až do nárazu asteroidu Chixulub, ktorý vyhladil z povrchu zemského väčšinu živočíšnych druhov.

Tvor s najdlhším krkom

Fosíliu gigantického Mamenchisaura sinocanadorum objavili výskumníci v roku 1987. Predpokladá sa, že ostatky sú staré približne 162-miliónov rokov. Krk tohto dinosaura na dĺžku dosahoval 15,1-metrov, bol teda šesťkrát dlhší než krk žirafy.

„Otázka, ktorý sauropód mal najdlhší krk nie je až taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. O gigantických dinosauroch toho vieme relatívne málo, pretože je problém pochovať telo tak veľkých rozmerov, aby sa z neho stala fosília,“ vysvetľujú vedci.

Niektoré fosílne záznamy nám naznačujú, že dlhý krk si vyvinulo ešte niekoľko druhov dinosaurov. Vedci však v tomto prípade pracujú len s čiastkovými fosíliami. Mamenchisaurus sinocanadorum vedci poznajú len na základe niekoľkých krčných kostí a lebky. Na základe týchto neúplných informácií ale vedci dokázali tvora porovnať s príbuznými druhmi a na základe toho aj určiť dĺžku jeho krku. M. sinocanadorum má zatiaľ najdlhší krk spomedzi všetkých známych sauropódov.

„Všetky sauropódy boli veľké, no dlhý krk nebol výsadou len jedného druhu. Zatiaľ však môžeme s istotou povedať, že 15-metrový krk je rekordmanom, aspoň pokiaľ neobjavíme nejaký nový druh,“ tvrdí Andrew J. Moore, vedúci výskumu.

Vedci zatiaľ nemajú úplne jasno ani v tom, ako mohli sauropódy dorásť do tak obrovských rozmerov bez toho, aby sa zrútili pod vlastnou váhou. Predpokladá sa, že dinosaury rovnako ako moderné vtáky, mali kosti vyplnené vzduchom, čo im odľahčilo kostru. CT vyšetrenie odhalilo, že vzduch mohol tvoriť 69 až 77% objemu kostí druhu M. sinocanadorum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre