NávodySpravodajstvo

DIGITÁLNY COVID Pas: Pozrite si krok po kroku, ako ho môžete získať vrátane certifikátu o očkovaní

Pozrite si návod ako môžete stiahnuť COVID Pass do aplikácie Green Pas ako aj to, ako môžete získať certifikát o očkovaní.

Leto sa nám pomaly, ale isto rozbieha a mnohí z nás plánujú vycestovať aj mimo hranice našej krajiny, napríklad do Českej republiky, Chorvátska, Grécka a podobne. Vzhľadom na aktuálne prebiehajúcu pandémiu a snahy vlád, aby obmedzili šírenie ochorenia COVID-19, „vstupenkou“ do mnohých krajín, ale aj vstupenkou domov, aby sme sa vyhli rôznym obmedzeniam, je doklad o očkovaní, či o prekonaní ochorenia COVID-19, prípadne negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Za týmto účelom, aby sme sa vedeli komfortne preukázať, je možné využiť aplikáciu GreenPass, do ktorej si môžeme uložiť potvrdenia súvisiace s očkovaním, prekonaním ochorenia, či s testovaním. Nižšie vám ukážeme, ako je možné túto aplikáciu rozbehať krok po kroku.

Green Pass: Toto všetko potrebujete, aby ste rozbehali aplikáciu

Samotnú aplikáciu Green Pass stiahnete prostredníctvom odkazov nižšie. Dostupná je ako pre Android, tak aj pre iOS.

GreenPass
GreenPass
Developer: Slovensko IT, a.s.
Price: Free
‎GreenPass
‎GreenPass
Developer: Slovensko IT a.s
Price: Free

Prvou základnou otázkou je, čo potrebujete k tomu, aby ste mohli získať COVID Pas. Budete potrebovať nasledované údaje: vaše telefóne číslo, heslo COVID-19-PASS a rok narodenia. Predpokladáme, že jediná vec, ktorá vás môže zmiasť, je heslo COVID-19-PASS. K tomu sa môžete dostať, buď prostredníctvom SMS správ od NCZISK, prostredníctvom e-mailových správ od NCZI Moje eZdravie, alebo prostredníctvom infolinky  (+421 232 353 030). My sme za týmto účelom využili e-mailové správy, ktoré sme v minulosti dostali od eZdravie. Otvorte si vašu e-mailovú schránku a dajte si vyhľadať „eZdravie“ . Následne v predmete správy uvidíte vaše heslo.

covid pas heslo
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

V ďalšom kroku je potrebné navštíviť stránku NCZI, kde musíte vyplniť formulár, prostredníctvom ktorého sa dostanete ku COVID pasu.

ako poziadat o covid pas
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Následne, ako si otvoríte formulár, tak vás systém vyzve k vyplneniu údajov. Budete potrebovať vaše mobilné číslo, heslo COVID-19-PASS a váš rok narodenia. Ako vyplníte údaje, tak vám príde potvrdzovacia SMS, prostredníctvom ktorej sa v ďalšom kroku verifikujete.

ziadost o covid pass
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Potom, ako sa úspešne prihlásite, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie na prvej snímke obrazovky. Zvoľte následne možnosť Získať digitálny preukaz. Potom sa vám otvorí ponuka, ako môžete vidieť na druhej snímke obrazovky.

Následne si budete môcť váš digitálny pas stiahnuť a vytlačiť, alebo poslať na e-mailovú adresu. Nižšie na snímke obrazovky sa môžete pozrieť, ako vyzerá digitálny COVID pas.

ceritifikat o ockovani
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

V prípade, ak by ste sa chceli preukazovať pomocou mobilnej aplikácie, tak si otvorte aplikáciu Green Pas. Aplikácia vás vyzve k vytvoreniu hesla, prostredníctvom ktorého budete pristupovať k vašim dokumentom uloženým v smartfóne. Následne v spodnej časti obrazovky zvoľte možnosť Pridať. Potom z ponuky vyberte Naskenovať QR kód. V ďalšom kroku prostredníctvom smartfónu zosnímajte QR kód z COVID Pasu. Následne dôjde k uloženiu vášho očkovacieho pasu do smartfónu.

Green pass_covid pas
Zdroj: Google Play

Takto môžete získať certifikát o očkovaní

V prípade, ak by ste potrebovali certifikát o očkovaní, tak postupujte nasledovne. Otvorte si stránku  NCZI. Potom, ako sa prekliknete na stránku, tak je potrebné vyplniť formulár. Ide o jednoduchý formulár, kde zadáte identifikátor (napríklad rodné číslo) a e-mailovú adresu. Tu vás musíme upozorniť, aby ste zadali e-mailovú adresu, ku ktorej máte reálny prístup.  V ďalšom kroku vás systém vyzve ku  zadaniu kódu, ktorý vám príde na vaše mobilné číslo. Potom vás systém vyzve ku kontrole zadaných údajov.

Po potvrdení správnosti údajov, približne do 5 minút vám príde správa spolu s potvrdením o očkovaní. Dokument, ktorý vám bude doručený, následne otvoríte pomocou Identifikátora (napríklad rodného čísla).

e-mailova sprava potvrdenie o ockovani
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Nižšie sa môžete pozrieť, ako vyzerá certifikát o očkovaní.

certifikat_covid 19
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným a budeme radi, ak nás podporíte, či už lajkom na sociálnej sieti Facebook, alebo zdieľaním článku.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close