Deštrukcia na úrovni, akú astronómovia ešte nevideli: Čierne diery môžu zdevastovať svoje kozmické okolie

Pozorovania teleskopu Chandra odhalilo 29 mimoriadne aktívnych čiernych dier.

Prieskum viac ako stovky galaxií pomocou röntgenového observatória Chandra odhalilo nové, prekvapujúce informácie o jednom z najzvláštnejších objektov vo vesmíre – čiernych dierach, píše portál SciTech Daily.

Presnejšie zistili, že čierne diery pohltia tisíce hviezd, aby mohli nabrať hmotnosť. Spomedzi sto galaxií, ktoré observatórium Chandra pozorovalo, sa objavilo 29, ktoré mali blízko ich jadra rastúcu čiernu dieru. Nová práca odhalila, že čierne diery dosiahnu svoju veľkosť pomerne agresívnou a divokou cestou. Astronómovia pochybujú, že niekedy videli deštrukciu hviezd na takej úrovni, aká bola prezentovaná v týchto prípadoch čiernych dier.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierne diery sú tie najextrémnejšie kozmické objekty, aké poznáme. Vznikajú smrťou masívnych hviezd. Keď sa hmota stlačí do dostatočne malého bodu, nastáva gravitačný kolaps a vzniká singularita, bod s nekonečnou hustotou. Táto singularita leží v srdci všetkých čiernych dier. Čierne diery majú neuveriteľne silnú gravitačnú silu a nedokáže im uniknúť nič, ani svetlo – najrýchlejšia vec vo vesmíre.

Horizont udalostí je región, kvôli ktorému sa čierna diera nazýva čiernou. Za touto hranicou sa rýchlosť, potrebná na uniknutie gravitačným pazúrom objektu, rovná rýchlosti, vyššej ako rýchlosť svetla. Keďže sa spoza horizontu udalostí nedostane absolútne nič, vnímame ho ako temný región. Kým ale objekt neprekročí horizont udalosti, stále môže okolo čiernej diery obiehať, ako okolo iného objektu.

Tie najväčšie čierne diery môžeme nájsť v jadrách takmer všetkých galaxií. Aj naša Mliečna dráha má vo svojom centre čiernu dieru, ktorú vedci označujú ako Sagittarius A*. Podľa dostupných informácií má čierna diera hmotnosť približne 4-miliónov Sĺnk.

Chýbajúce vodítko

Čierne diery sa delia do dvoch kategórií. Prvou sú tie s hviezdnou hmotnosťou, ktoré majú hmotnosť približne od 5 do 30 násobku hmotnosti nášho Slnka. Potom existujú supermasívne čierne diery, ktorých hmotnosť sa počíta v miliardách našich Sĺnk. Astronómovia ale predpokladajú, že medzi týmito typmi leží ešte jeden, takzvané stredné čierne diery. Pozorovanie teleskopu Chandra môže vysvetliť, ako čierne diery hviezdnej hmotnosti „narastú“ na stredné čierne diery.

Vznik čiernej diery môže byť podmienený hlavne prostredím, v ktorom sa čierna diera nachádza. V blízkosti galaktického jadra sú hviezdy viac nahustené na seba a jednoduchšie sa stane, že nejaká z nich zostane uväznená gravitáciou čiernej diery. Vedci sa domnievajú, že ak je objem určitého regiónu, kde sa nachádza malá čierna diera, vyšší ako určitá hodnota, čierna diera podstúpi rapídny rast a doslova zdevastuje svoje kozmické okolie.

Tento proces sa mohol podľa vedcov udiať kedykoľvek v histórii. To znamená, že stredné čierne diery mohli vzniknúť od miliardy rokov po veľkom tresku, až po súčasnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre