SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Deň, keď spadlo slnko z oblohy: Indiánsky kmeň Hopewell zničila hrozba z vesmíru

Nová štúdia našla presvedčivé dôkazy o tom, že indiánsky kmeň čelil katastrofe obrovských rozmerov.

Pred približne 2-tisíc rokmi na oblohe explodoval meteorit, ktorý sa roztrieštil na jedenásť častí. Jednotlivé úlomky následne dopadli do oblastí obývaných indiánskymi kmeňmi, píše portál IFL Science.

Ich práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Scientific Reports. Výskumníci našli stopy vzácnych kovov v najmenej jedenástich lokalitách. Predpokladá sa, že v minulosti boli všetky regióny obývané indiánskym kmeňom Hopewell. Na zemi vedci zároveň našli vrstvu uhlia, čo znamená, že všetkých 11 miest bolo po náraze vystavených vysokým teplotám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Mikrometeority dopadajúce na zem majú svoju špecifickú stopu. Ak asteroid exploduje v atmosfére, zanechá po sebe obrovské množstvo vzácneho prvku – platiny,“ vysvetľuje Kenneth Tankersley, autor novej štúdie z univerzity Cincinnati.

Autori štúdie tvrdia, že meteorit explodoval v atmosfére pred dvetisíc rokmi v časti Spojených štátov, ktorá sa označuje ako Eastern Woodlands. Objavuje sa množstvo dôkazov, ktoré túto teóriu podporujú. Vedci podľa nálezu usúdili, že explózia asteroidu vyvolala požiar naprieč 24-tisíc km širokou lesnatou oblasťou. Táto ničivá udalosť sa mohla odohrať v rozmedzí rokov 252 a 323 nášho letopočtu. Počas tohto obdobia čínski astronómovia zaznamenali viac ako 60 blízkych komét.

Legendy o hrozbe z neba

Explózia asteroidu zároveň sedí s náhlym zmiznutím indiánov z tohto regiónu. Predpokladá sa, že väčšina členov kmeňa Hopewell počiatočnú explóziu prežila, no následné požiare boli pre ňu ničivé. Oheň totiž zničil veľkú časť pôdy a viedol ku kolapsu poľnohospodárstva. Kmene, ktoré vzišli z kmeňa Hopewell začali rozprávať legendy o pohrome, ktorá prišla z nebies. Aj na základe toho vedci usudzujú, že katastrofa môže byť reálna.

„Fascinujúce je to, že obrovské množstvo domorodých kmeňov rozpráva príbehy o tej istej udalosti,“ tvrdí Tankersley.

Kmeň Miami napríklad rozpráva príbeh o obrovskom rohatom hadovi, ktorý preletel naprieč oblohou a na indiánsky kmeň zhodil obrovský balvan. Následne sa had stratil vo vode. Vedci tvrdia, že ak na našu planétu dopadla kométa, jej chvost sa mohol indiánom javiť ako had. Indiánsky kmeň Shawnee naopak hovorí legendy o panterovi na oblohe, ktorý mal silu zničiť celý deň. Kmeň Ottawa naopak popisuje deň, keď slnko spadlo z oblohy.

Dopad asteroidu sa radí medzi mimoriadne ničivé, no pomerne vzácne katastrofy. Napriek tomu ale existuje niekoľko historických záznamov. Príkladom môže byť dopad asteroidu spred takmer 4-tisíc rokov. Prípad sa odohral v Jordáne a zrovnal so zemou celé mesto. Odborníci predpokladajú, že táto tragédia mohla byť inšpiráciou pre biblický príbeh Sodomy a Gomory.

V roku 1908 vznikla takzvaná tunguská udalosť, ktorá zrovnala so zemou obrovskú časť lesa na Sibíri. Bola to 30 megatonová explózia, ktorá pravdepodobne tiež vznikla rozpadom asteroidu v zemskej atmosfére.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close