BezpečnosťSpravodajstvo

Dáta takmer 433 miliónov ľudí boli v roku 2022 zneužité: Možno ste medzi nich patrili aj vy!

Aj vaše dáta mohli uniknúť počas minulého roku. Známa platforma stála za únikom dát viac ako 200 miliónov ľudí.

Bezpečnosť používateľov na internete by mala byť prvoradá. No aj napriek tomu, že sa môžeme akokoľvek snažiť zabezpečiť si súkromie, tak naše dáta môžu byť zneužité. Či už za tým budú stáť úniky dát, hackerské útoky alebo len nedostatočná bezpečnosť rôznych služieb, vždy sa niečo môže nájsť. Svedčia tomu aj údaje za rok 2022, ktoré poukazujú na to, že takmer 500 miliónov ľudí počas uplynulého roku čelilo nejakému tomu zneužitiu dát. Tieto štatistiky s nami zdieľal portál andro4all.com odvolávajúc sa na Centrum krádeží identity a ak aj vás zaujíma, či ste sa medzi poškodenými používateľmi mohli nachádzať aj vy, čítajte pozorne. Jedna zo známych a populárnych služieb totiž ohrozila takmer polovicu všetkých poškodených.

Počet ľudí, ktorým unikli dáta, sa minulý rok zvýšil

Rok 2022 bol štedrý na úniky a zneužívanie dát používateľov. Celkovo sme sa mohli stretnúť s 1 802 ohrozeniami údajov, ktoré sa vyskytli na internete. A ak sa vám toto číslo zdá vysoké, tak vás možno potešíme, že v porovnaní s rokom 2021 sa počet týchto únikov dát znížil. To isté sa ale nedá povedať o počte ľudí, ktorých dáta sa ohrozili. Počet týchto ľudí sa zvýšil až o 42%, čo rozhodne nie je málo. Celkovo tak až 422 143 312 ľudí čelilo úniku dát, čo je takmer pol miliardy ľudí. A prekvapí vás aj to, ktorá platforma stála za najväčším únikom dát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Unik osobnych udajov 2022
Zdroj: idtheftcenter.org

Platformu Twitter určite poznáte aj vy. V priebehu minulého roka si získala veľkú pozornosť najmä pre jej predaj známemu podnikateľovi Elonovi Muskovi a následne pomerne kontroverzné zmeny. Práve Twitter bol dôvodom, prečo unikli dáta približne polovici všetkých ľudí, ktorí sa s touto nepríjemnosťou stretli. Celkovo tak Twitter stojí za takmer 222 miliónmi ľudí, ktorým unikli dáta. Výrazne problematickými platformami bola aj stránka Neopets či AT&T Data.

Najčastejšie unikli mená, no objavili sa aj citlivejšie údaje

Najväčším problémom týchto únikom informácií je, že stránky len málokedy informujú, čo za tým bolo. Nevieme tak, či problémom boli hackeri či nízke zabezpečenie databáz s údajmi. V skutočnosti len 34% krádeží údajov bolo správne popísanými spoločnosťami, ktorých sa to týkalo. Dáta, ktoré unikali najčastejšie, boli mená používateľov, no aj osobnejšie údaje ako čísla sociálneho zabezpečenia ľudí, dátumy narodení alebo adresy používateľov.

Z týchto štatistických údajov vyplýva, že sa môžeme akokoľvek zabezpečiť, no svoje dáta na internete aj tak plne nezabezpečíme. Aj akékoľvek lepšie heslo nám totiž nezaručí, že služby nebudú čeliť problémom a neuniknú dáta im. S bezpečnosťou to však aj naďalej nemôžeme vzdávať. Mali by sme si dať pozor na to, aké heslá si vytvárame a kam aké údaje na internet zverejňujeme. Nedajme tak šancu útočníkom k tomu, aby o nás mohli zistiť mnoho informácií.

Akým spôsobom zabezpečujete svoje citlivé údaje na internete? A používate kontroverznú platformu Twitter? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close