„Dáta sú novou ropou“. Éra AI ťa môže pripraviť o súkromie. Úrad vysvetľuje, aké taktiky môžu spoločnosti použiť
Americká Federálna obchodná komisia varuje, že vzostup umelej inteligencie môže ohroziť súkromie užívateľov. Veľké spoločnosti budú využívať naše dáta na trénovanie nových modelov.
Experti v oblasti IT a kyberbezpečnosti častokrát hovoria “dáta sú nová ropa”. Za posledné roky digitálny svet napredoval rapídnym tempom a cez internet už robíme väčšinu vecí.
Zároveň to znamená, že naša digitálna stopa je väčšia ako kedykoľvek predtým a veľké spoločnosti môžu nájsť zisk v našich dátach. Ako tvrdí portál americkej Federálnej obchodnej komisie (FTC), rovnako ako ropa, aj dáta sa musia najprv vo veľkom vyťažiť a následne spracovať, aby boli nejak užitočné.
Zber našich dát prebieha na naozaj masívnej škále a spracovať ich nie je žiadna sranda. Dnes už ale existuje množstvo automatizovaných nástrojov a v posledných rokoch sme mohli vidieť vzostup toho najlepšieho, umelej inteligencie.
“Momentálne neexistuje lepšia mašina na spracovanie dát ako umelá inteligencia. Spoločnosti vyvíjajú AI produkty a opakovane vyjadrujú záujem o viac novších užívateľských dát. Tie nájdu najrýchlejšie vo svojej vlastnej užívateľskej základni,” píše FTC.
Veľké spoločnosti so špičkovými AI modelmi ale čelia jednému veľkému problému. Na jednu stranu chcú ťažiť z užívateľských dát, no zároveň uplatňujú aj určité pravidlá na ochranu súkromia užívateľov. Tieto pravidlá zabezpečujú ľuďom aspoň nejakú formu súkromia. Platformy ako Facebook, Instagram alebo Google produkty zároveň majú určitú povinnosť chrániť súkromie svojich užívateľov.
Ochrana súkromia užívateľov
Federálna obchodná komisia vysvetľuje, že tento konflikt záujmov má riešenie, a to také, že spoločnosti jednoducho zmenia svoje zásady ochrany súkromia. Ak by to ale spravili náhle a okato, určite by čelili výraznej kritike zo strany užívateľov, ktorí si svoje súkromie na internete chránia. Všetci užívatelia by ale mali vedieť, že ak nejaká spoločnosť odstúpi od zmluvy, ktorú v tomto prípade predstavujú zásady ochrany súkromia, ktoré si si prečítal a súhlasil si s ich podmienkami, potom táto spoločnosť ide aj proti zákonu.
Neprehliadni
“Bolo by mimoriadne neférové, až zavádzajúce, ak by spoločnosť začala aplikovať praktiky, ktoré narábajú s užívateľskými dátami slobodne a užívateľov by o tom informovala tak, že by spätne pridala ďalší odsek do svojich podmienok,” vysvetľuje FTC.
V histórii existuje niekoľko príkladov, kedy sa spoločnosti dostali do súdneho sporu práve za niečo podobné. Pred približne 20 rokmi americká FTC obvinila spoločnosť Gateway Learning Corporations kvôli produktu Hooked on Phonics. Spoločnosť pridala do svojich zásad o ochrane súkromia odsek, ktorý jej dovoľoval predávať dáta užívateľov tretím stranám. O zmene zmluvy spoločnosť užívateľov neinformovala a nepýtala si od nich súhlas s novými podmienkami.
Spoločnosti sa už prispôsobujú AI dobe
Koncom mája sme informovali o tom, ako Meta plánuje použiť príspevky, komentáre a fotky užívateľov na trénovanie svojej umelej inteligencie. Meta nie je prvou a v dobe AI modelov viaceré spoločnosti môžu uplatniť podobné praktiky, ktoré zraňujú súkromie užívateľov. FTC ale vysvetľuje, že hoci spoločnosť môže svoje zásady o ochrane súkromia zmeniť, nemôže ich zmeniť bez toho, aby ťa o tom informovala a aby si opätovne vyjadril svoj súhlas s novými podmienkami.
“Technologická sféra sa od roku 2004 zmenila, no pravidlá ostávajú rovnaké. Ak spoločnosť zbiera dáta svojich užívateľov na základe podmienok, ktoré si stanovila a s ktorými užívateľ súhlasil, táto spoločnosť nemôže zo svojich sľubov a záväzkov len tak vycúvať,” tvrdí FTC.
Obzvlášť digitálna sféra je špecifickým miestom, v ktorom môže mať užívateľ problém vymeniť jednu platformu za druhú. Zároveň nemá až tak veľa možností obrany, ak ho určitá platforma, napríklad Facebook, nalákala na atraktívne podmienky ochrany súkromia, ktoré následne svojvoľne zmenila. Spoločnosti sa môžu pokúsiť obísť stanovené pravidlá, no poverené orgány ako FTC alebo Európska komisia bojujú proti podobným podvodným a neférovým praktikám.
Komentáre