Dáta odhaľujú, že biznis s Ransomware kódom je výnosným. Hlavným platidlom je Bitcoin

Počas RSA konferencie americký Federálny úrad pre vyšetrovanie odhalil, že hackeri stojaci za Ransomware kódmi si za posledné roky prišli na milióny.

Ransomware_zarobky kyberkriminalnikov
Zdroj: wikimedia.org, úprava Vosveteit.sk

Ransomware je typ škodlivé softvéru, ktorého základ názvu tvorí anglický pojem „ransom“, ktorý v preklade znamená výkupné. Ide o softvér, ktorý sa vyhráža používateľom, že zverejní dáta napadnutých obetí alebo im zablokuje počítač, ak nezaplatia požadovanú sumu peňazí.

Naposledy sme sa mohli stretnúť s Ransomware „RobbinHood“, ktorý bol natoľko sofistikovaný, že dokázal dokonca vypnúť antivírusové programy, ktoré nás majú pred týmto typom kódu ochraňovať. Avšak najznámejším prípadom Ransomware kódu, ktorý postihol aj mnohých Slovákov je WannaCry. S ním sme sa mohli stretnúť koncom roka 2018.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

RSA konferencia odhaľuje, ako výnosný je tento typ biznisu

Počas RSA konferencie (ide o bezpečnostnú konferenciu, ktorá sa konala v uplynulých dňoch) americký Federálny úrad pre vyšetrovanie zverejnil zaujímavé štatistiky, podľa ktorých je obchodovanie s týmto typom softvéru výnosným biznisom. V rozpätí októbra 2013 až novembra 2019 bolo vyplatených útočníkom viac ako 140-miliónov dolárov. A to hovoríme len o dostupných dátach. Federálny úrad pre vyšetrovanie hovorí, že mnoho spoločností sa snaží tieto údaje skryť pred verejnosťou a úradmi. Dôvodom je, aby sa chránili pred negatívnou reputáciou, v dôsledku ktorej by si znížili hodnotu akcií spoločností.

RSA konferencia_Ransomware_vykupne
Zdroj: Youtube (RSA Conference)

Podľa zverejnených štatistík najvýnosnejším Ransomware softvérom v sledovanom období bol Ryuk, ktorý zarobil od februára 2019 do októbra 2019 jeho tvorcom viac ako 60-miliónov dolárov.

Ransomware_zarobky_ryuk
Zdroj: Youtube (RSA Conference)

Hlavným platidlom je digitálne zlato. Platby bývajú v hodnote stoviek až tisícov €

Hlavným platidlom v tomto prípade nie sú „reálne“ peniaze, ale digitálne zlato v podobe digitálnych mien. Najčastejším platidlom je Bitcoin. Len pre zaujímavosť, výkupné ktoré žiadajú útočníci častokrát býva rozmedzí od stoviek do tisícov €. V prípade posledného známeho útoku RobbinHood útočníci žiadali výkupné vo výške 189$, a v prípade ak by používateľ nezaplatil do 4 dní, tak výkupné malo narásť už na astronomických 10-tisíc dolárov. V prípade Wannacry kriminálnici žiadali 300$.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre