SpravodajstvoVeda a výskum

Ďalšie tajomstvo Mliečnej dráhy odhalené. Čo astronómovia objavili v našom jadre?

Naša galaxia je pre nás stále veľkou záhadou, tajomstvá sa ale pomaly dostávajú na povrch

Jadro Mliečnej dráhy je pre vedcov stále veľkou záhadou. Uprostred sa nachádza gigantická čierna diera, obklopená skupinou hviezd, ktorú astronómovia nazývajú Nuclear Star Cluster (pozn. redakcie: NSC). Táto skupina sa radí medzi najhustejšiu populáciu hviezd vo vesmíre. V priestore 26 svetelných rokov od stredu môžete nájsť až 20-miliónov hviezd. Na tému upozorňuje portál universetoday.com.

Nový výskum tvrdí, že až 7% hviezd v jadre našej galaxie by mohlo pochádzať z jedného zdroja. Je ním guľová hviezdokopa, ktorá spadla do Mliečnej dráhy pred 5-miliardami rokov. Ľudia sledovali Mliečnu dráhu na nočnej oblohe už odnepamäti, avšak až v poslednom storočí sa im podarilo objaviť galaktický stred. S príchodom adaptívnej optiky, sa však začalo s objavovaním jeho tajomstiev, medzi ktoré sa ráta aj objavenie supermasívnej čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stred Mliečnej dráhy je aj dnes predmetom intenzívnej astronomickej štúdie. Je známe, že galaxie, ako Mliečna dráha, rastú vďaka zrážkam s inými galaxiami a aj vďaka pohlcovaniu menších galaxií. Momentálne sa naša galaxia „kŕmi“ dvoma menšími susedmi, Veľkým a Malým Magellanovým oblakom. Presnejšie, zatiaľ pohlcuje galaktické halo, ktoré sa okolo trpasličích galaxií nachádza. Časom si však zoberie aj ich hviezdy.

Nová sub-populácia

Preto nie je vôbec prekvapujúce, že populácia hviezd, ktorá sa nachádza v našom jadre, mohla kedysi patriť inej trpasličej galaxii. Výskumníci z celého sveta preto usilovne pracujú na odhalení ďalších tajomstiev, ktoré by mohla naša galaxia ukrývať. Jedno z nich sa podarilo odhaliť astronómom z European Southern Observatory a Max Planck Institute for Astronomy. Skupina vedcov sa pozrela na galaktický stred pomocou teleskopu VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope).

Väčšina hviezd v strede galaxie má vyššiu úroveň kovov. Vedcom sa však podarilo izolovať skupinu, ktorá mala tieto hodnoty výrazne menšie. Je to okolo 7% hviezd, ktoré sa nachádzajú v jadre našej galaxie, otázka, ktorú si vedci kladú však znie: Ako sa tam dostali?

Teória znie, že hviezdy v galaktickom jadre vznikali kolíziou menších hviezdokôp. Tieto hviezdokopy sa môžu nachádzať niekde vo väčšej galaxii a držia spolu pomocou gravitácie. Všetky galaxie majú hviezdokopy. Nakoniec však gravitácia donúti tieto hviezdokopy spomaliť, čím stratia svoju obežnú dráhu a presunú sa do jadra. Novo objavená populácia hviezd by mohla teoreticky byť jedna z menších hviezdokôp, ktorá sa dostala do jadra galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close