Ďalšia katastrofa, ktorej život pred 66-miliónmi rokov čelil: Masívne zemetrasenie sa nepodobá na nič, čo sme zažili!

Nová štúdia bližšie popisuje katastrofu, ktorej čelili nielen dinosaury po dopade asteroidu Chixulub.

Asteroid chixulub vyvolal aj masívne zemetrasenie
Zdroj: Unsplash (Vinayak Narayan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dinosaury vymreli pred približne 66-miliónmi rokov. Predpokladá sa, že hlavným dôvodom ich vyhubenia, ako aj vymretia obrovského percenta života na Zemi, je dopad približne 10 kilometrového asteroidu Chixulub. Niektorí vedci však začínajú objavovať dôkazy o tom, že život to mal „spočítané“ už pred katastrofickým nárazom.

Čo sa však udialo, keď Chixulub vrazil do povrchu Zeme? Nový výskum z Montclair State University bližšie popisuje masívne zemetrasenie, ktoré otriasalo planétou ešte niekoľko mesiacov po dopade asteroidu. Autorom štúdie je Hermann Bermúdez, ktorému sa podarilo zistiť, že energia uvoľnená počas zemetrasenia, sa rovnala 1023 joulom. Pre porovnanie, ide o 50-tisíckrát silnejšie zemetrasenie, než zemetrasenie s magnitúdou 9.1, ktoré bolo zaznamenané na Sumatre v roku 2004.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práca Bermúdeza ponúka nový pohľad na apokalyptickú katastrofu. Už v roku 2014 objavil na území, kde asteroid dopadol, malé sklenené guľôčky spolu s tektitmi a mikrotektitmi. Tektity sú všeobecné označenie pre skupinu prírodných skiel o veľkosti štrku a povrchom so známkami tavenia. Tie sa do atmosféry dostali počas nárazu asteroidu a až neskôr dopadli na povrch planéty.

Masívne zemetrasenie

Približne 3-tisíc km od miesta nárazu asteroidu sa hromadili vrstvy piesku, bahna a malých morských živočíchov. V rámci štúdie autor skúmal vzorky objavené na ostrove Gorgonilla, píše sa vo vyhlásení The Geological Society of America. Vrstvy nachádzajúce sa približne 15 metrov pod dnom pocítili jemnú deformáciu mäkkých sedimentov, ktorú možno nájsť vo vzorkách aj dnes. Bermúdez verí, že deformáciu spôsobili otrasy po náraze asteroidu Chixulub, ktoré podľa všetkého pretrvávali týždne až mesiace, kým aj tie jemnejšie zrnité usadeniny dosiahli dno oceánu. Nad vrstvou týchto ložísk sa nachádzali aj spóry papradí, čo bola prvá obnovená zložka života rastlín po dopade.

„Ostrov Gorgonilla je perfektné miesto na študovanie hranice medzi obdobiami krieda a paleogén. Ide o mimoriadne zachovalé vzorky, ktoré sa kedysi nachádzali hlboko v oceáne, vďaka čomu ich neovplyvnili ani vlny cunami,“ vysvetľuje Bermúdez.

Dôkazy o masívnom a mesiace pretrvávajúcom zemetrasení, sa objavujú aj naprieč Mexikom a Spojenými štátmi. V Mexiku Bermúdez objavil známky skvapalnenia pôdy. To môže nastať aj počas zemetrasenia a znamená to, že sa pevná hmota správa ako tekutina. V amerických štátoch Mississippi, Alabama a Texas, sa nachádzajú praskliny prepojené s masívnym zemetrasením. Počas svojej štúdie však našiel aj depozity po masívnej cunami, ktorá vznikla po dopade asteroidu.

Štúdia prináša nový pohľad do katastrofy pred 66-miliónmi rokov. Hoci sa vedci pokúšajú porozumieť masovému vymieraniu dinosaurov a iného života, zatiaľ neexistuje presný scenár katastrofy. Na stole je aj možnosť, že dinosaury dostali „druhú ranu“. Štúdia arizonskej univerzity totiž objavila známky druhého kráteru. Ten vznikol približne v rovnakom čase, ako na povrch Zeme dopadol asteroid Chixulub. Podľa štúdie však bol oveľa menší, hoci aj tak mohol prispieť k apokalypse, ktorá sa počas toho obdobia odohrávala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre