Ďalší úspech v boji proti rakovine! DNA nanoroboty úspešne vyhľadali a zneškodnili rakovinové bunky

Zdroj: Pixabay

Moderné technológie využívané v medicíne často vyzerajú ako zo sci-fi filmu. Jednou z takýchto technológií je práve využívanie malých nanorobotov, ktorí môžu byť v ľudskom tele využití na rôzne účely. Špeciálne DNA nanoroboty môžu byť využité aj na odstránenie celých rakovinových nádorov, no tento postup bol doteraz len v plienkach. Nový výskum vedcov, ktorý bol zverejnený na stránke Nature.com, môže byť pre túto technológiu naozaj prelomový. Vedcom sa spoločne s lekármi podarilo po prvýkrát odstrániť celý rakovinový nádor pomocou DNA nanorobotov.

Znie to naozaj jednoducho

Úlohou DNA nanorobotov je preniknutie do útrob rakovinového nádoru, ktorý následne odstavia od krvného obehu. Napadnutý nádor do 48 hodín v podstate umrie a následne môže byť z tela bezproblémovo odstránený. „Intravenózne injekované DNA nanoroboty vybavené trombínom vyhľadajú krvné cievy, ktoré zásobujú rakovinový nádor. V tejto cieve sa následne vypustí spomínaný trombín, ktorý v cieve indukuje intravaskulárnu trombózu, čo ďalej vedie k nekróze nádorov a ku ich inhibícií, “ píše sa v štúdií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nanoroboty fungujú ako malé origami

Keďže sa jedná o nanoroboty, ich veľkosť musí byť naozaj miniatúrna. Práve kvôli tomu sa vedci pustili do novej technológie, ktorou dokážu celú naprogramovanú DNA nanorobota zmenšiť a akosi ju stlačiť samú do seba. Po vniknutí do nádoru sa DNA opäť roztiahne, vďaka čomu sa z nenápadného nanorobota stáva nenápadný „smrtiaci“ stroj.

Zdroj: techcrunch.com

Prvé testovanie má za sebou

Vedci stojaci za touto štúdiou testovali nové DNA nanoroboty najprv na myšiach s nádormi ľudskej rakoviny prsníka. Myšiam injekčne podali nanoroboty vybavené trombínom, ktoré po 48 hodinách úspešne zneškodnili nádor. Je naozaj pozoruhodné, že nanoroboty a trombín nespôsobil krvné zrazeniny aj v iných častiach tela. Samozrejme, sú naprogramované tak, aby trombín vypustili až v cievach, ktoré zásobujú nádor, no látka na zrážanie krvi sa mohla krvným obehom dostať hocikde. Vedci túto technológiu neskôr testovali aj na miniatúrnych ošípaných Bama, u ktorých sa taktiež nevyskytli žiadne nežiadúce krvné zrazeniny.

Hlavným cieľom je, samozrejme, úspešné odstraňovanie nádorov u ľudí, no na reálne využitie tejto technológie, si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Napriek tomu, musíme už teraz uznať, že sa jedná o ďalšiu prelomovú technológiu, ktorá by mohla byť v budúcnosti úspešne použitá v boji proti rakovine.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre