Ďalší nechutný podvod. Začína nevinným hovorom, potom ti vykradnú byt

Telefonickí podvodníci najnovšie obvolávajú starších ľudí s otázkou, či by nechceli niečo venovať na charitu. Ide o podvod, ktorý môže mať katastrofálne následky.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Natrafiť dnes na online podvod môžeme prakticky kdekoľvek. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, že online podvodníci ťa vedia okradnúť aj na parkovisku. Znie to až neuveriteľne, ale našli spôsob, ako ťa pripraviť o peniaze aj na tomto mieste.

Používajú na to jednoduchý trik, prelepujú QR kódy na parkovacích automatoch za falošné s cieľom, aby ťa dostali na podvodnú stránku a ty si zaplatil za „parkované“ na cudzom webe. Okrem toho, že prídeš o peniaze, tak útočník získa aj tvoje bankové údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Rovnako časté sú ale aj podvody, kedy ti volá falošný bankár. V tomto článku sme sa venovali téme, ako takýto hovor prebieha, a čo všetko ti útočník povie s cieľom, aby získal tvoje peniaze. Príbeh vo väčšinou začína tým, že identifikovali podozrivú transakciu, alebo že si niekto na tvoj občiansky zobral pôžičku. Taktiež ti zavolá aj falošný policajt, ktorý ťa uistí v tom, že si sa stal obeťou podvodu. Využívajú pritom ešte metódu spoofing, aby maskovali svoju identitu. Následne krok po kroku ťa budú navigovať, aby si previedol peniaze na „bezpečný účet“, ktorý ale patrí falošnému bankárovi.

Teraz by sme ťa chceli upozorniť na ďalší podvod, s ktorým sa môžeš stretnúť.

Pozor na tento typ telefonátu, môže to vyústiť vo vykradnutie bytu

Pravdepodobne si už počul o podvode, kedy obeti telefonoval falošný policajt s príbehom, že ide k nej lupič. Obeť sa ale nemusí báť, lebo polícia je na ceste, ale požaduje od nej, aby všetky cennosti dala do igelitky a vyhodila ju napríklad von oknom, nech lupič nemá čo ukradnúť. Falošný policajt všetko následne obeti vráti. Niečo podobné sa deje aj teraz, len s obmeneným príbehom. Na podvod nižšie upozornila Alena P.

scam call hacker podvodny hovor
Zdroj: Taylor Grote / Unplash.com, Wikimedia (Ʀinaldum)

Tento podvod, na ktorý upozorňuje Alena, je skutočne nechutný, až ťažko uveriť, že niektorí ľudia klesnú tak hlboko. Útočníci cielia primárne na starších ľudí a volajú im s príbehom, že či nevenujú niečo pre charitu, napríklad staré oblečenie, hračky a podobné drobnosti.

senior podvody scam
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Keď sa obeť rozhodne pomôcť, vykradnú jej byt

Bohužiaľ, človek v domnienke, že niekomu pomôže, sa stane obeťou podvodníka. Akonáhle obeť povie, že rada pomôže dobrej veci, tak k nej domov príde viacero kumpánov. Zatiaľ, čo jeden z nich vybavuje charitu, tak zvyšok šacuje byt a ide po cennostiach. Samozrejme, nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že ak nájdu niečo, čo má hodnotu, tak to ukradnú.

Podľa Aleny podvodníci aktuálne operujú v Bratislave a jej okolí. Samozrejme, to neznamená, že s podvodom sa nemôžeš stretnúť aj v iných kútoch našej krajiny. Nezodpovedanou otázkou je, ako si útočníci vedia vytipovať cieľ. Používatelia v komentároch sa ale domnievajú, že pomocou katastrálneho portálu si vytipujú starších majiteľov bytov, ktorým následne volajú. Ide ale len o špekuláciu.

V každom prípade, ak máš vo svojom okolí starších ľudí, napríklad starých rodičov, tak ich upozorní na tento podvod, aby nenaleteli a nepúšťali si nikoho cudzieho do domácnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre