Ďalší krok správnym smerom: Kórejské „umelé Slnko“ prekonáva to skutočné, vedci dosiahli závratné teploty!

Vedci z kórejského KSTAR dosiahli v reaktore teploty vyššie ako 100-miliónov stupňov Celzia. Reakcia trvala pozoruhodných 30 sekúnd.

Po prvýkrát v histórii sa vedcom z Južnej Kórei podarilo udržať proces jadrovej fúzie po dobu 30 sekúnd. Teploty v reaktore presiahli 100-miliónov stupňov Celzia, čo je sedemkrát viac než je teplota v jadre Slnka.

Jadrová fúzia je proces, ktorý prebieha aj v útrobách hviezdy sediacej uprostred Slnečnej sústavy. Nesie so sebou prísľub prakticky neobmedzenej a hlavne čistej energie, informuje portál Eurasian Times. Posledný prelom je ďalším sľubným krokom k vytvoreniu prvého funkčného fúzneho reaktora.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prostredníctvom jadrovej fúzie, procesu, ktorý sa prirodzene odohráva v jadrách hviezd, sa spájajú dva jadrá s nízkou atómovou hmotnosťou. Počas toho sa zároveň uvoľňuje obrovské množstvo energie. Výhodou fúzie je to, že nevzniká rádioaktívny materiál, s ktorým sa musí následne ľudstvo vysporiadať.

Problémom v jadrovej fúzii nie je postavenie vhodného reaktora. Dnes existuje niekoľko metód na dosiahnutie jadrovej fúzie, no žiadny z nich nedokáže pretrvať tak dlho, aby sa mohol využívať v elektrárňach. Najstabilnejším a najambicióznejším konceptom je tokamak – reaktor v tvare donutu. Ten uväzní plazmu prostredníctvom mimoriadne silných magnetov.

Od svojho vzniku prešiel reaktor tokamak niekoľkými vylepšeniami, či už schopnosťou dosiahnuť vyššie teploty alebo zmenšením celkovej veľkosti reaktora. Vedci však stále nedokážu udržať plazmu cirkulovať dostatočne dlhú dobu. Nestabilita plazmy totiž môže viesť k poškodeniu zariadenia, ak by sa dostala do kontaktu so stenami reaktora.

Na ceste k jadrovej fúzii

Vedci zo Seoul National University vykonali niekoľko experimentov a opäť posunuli reaktor na novú úroveň. V publikovanej práci sa píše že experiment dosiahol teplotu 100-miliónov °C a trval len 20 sekúnd, no autor štúdie, Yong-Su Na tvrdí, že reakcia trvala až 30 sekúnd.

Minulý rok sa vedcom z Číny podarilo udržať fúznu reakciu po dobu 17 minút, no ich reaktor operoval pri niečo nižších teplotách – „len“ 70-miliónoch °C. Stále však ide o päťnásobok teploty slnečného jadra.

Vedci plánujú do konca tohto roka vykonať experiment, ktorý by trval až 50 sekúnd. Do roku 2026 plánujú dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je 300-sekundová reakcia.

Na to, aby mohol fúzny reaktor fungovať potrebujú vedci spôsob, ako udržať plazmu vo vnútri reaktoru. Hoci existuje niekoľko metód, najlepší spôsob sa ešte len hľadá. Jednou z možných techník je použitie magnetického poľa. To zabraňuje teplu a plazme uniknúť tým, že vytvorí náhly „odstrih“ v tlaku blízko steny reaktora.

Druhou metódou je vytvorenie vyššieho tlaku bližšie pri centre plazmy a túto metódu využili aj vedci z KSTAR (pozn. redakcie: Korea Superconducting Tokamak Advanced Research). Metódu trochu modifikovali, čo im umožnilo vytvoriť teploty prevyšujúce 100-miliónov °C. Extrémne vysoké teploty sú kritické pre úspech jadrovej fúzie. Bez nich by výskumníci nedokázali z procesu získať energiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre