Dali by ste si do tela implantovať čip? Tento muž tak spravil, aby nepotreboval kľúče od auta

Na odomknutie svojho auta nepotrebuje ani kľúč či mobil. Brandon Dalaly po novom odomyká svoju Teslu iba pomocou svojej ruky.

tesla čip
Zdroj: Brandon Dalaly

Okolo automobilov značky Tesla je na internete vždy istý rozruch. Tentoraz je ale pozornosť upriamená na majiteľa jedného z modelov. Brandon Dalaly totiž po novom odomyká svoj automobil pomocou svojej vlastnej ruky. Na informáciu upozornil web teslarati.com.

Implantácia čipu

Samozrejme musela byť v tomto prípade zapojená technológia. Konkrétne išlo o čip, ktorý bol Brandonovi implantovaný pod kožu na jeho ruke. Takýto implantát nebol pre majiteľa Tesly žiadnou novinkou. V minulosti totiž už jeden takýto zákrok absolvoval a to dokonca bez anestézie. Pri implantovaní kľúču od Tesly ale už Brandon využil anestéziu. Celý čip je potiahnutý biokompatibilnými látkami, ktoré po implantácii telo zapuzdrí vlastným tkanivom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čipy v ľudskom tele sú zdá sa budúcnosť. Dokážu byť totiž využité na viaceré veci, ako napríklad kontrola prístupu, ukladanie dát alebo bezkontaktná platba. V prípade Brandona ide o beta testovanie odomknutia vlastného automobilu. Čip, ktorý si do tela vpichol, je VivoKey Apex, ktorý využíva technológiu bezkontaktného NFC.

Som v beta skupine asi 100 ľudí, ktorá takto môže testovať bezkontaktné platby alebo rôzne iné aplikácie. Spoločnosť, ktorá to dala dokopy, má doslova vlastný obchod s aplikáciami, kde si pomocou týchto čipov môžete bezdrôtovo inštalovať aplikácie do tela. A jednou z aplikácií bola náhodou kľúčová karta Tesla. Takže to bola prvá aplikácia, ktorú som si do svojho čipu nainštaloval, pretože mám Teslu a teraz tento čip používam ako kľúč v prípade, keď mi zlyhá Bluetooth kľúč alebo keď nemám kľúčovú kartu. Stačí použiť ruku.

Brandon sa vyjadril aj ku svojmu prvému čipu. Ten využíva na odomknutie domu a zároveň na ňom uchováva svoje portfólio, kontaktnú kartu, zdravotné informácie a podobné položky. Čip je možné naskenovať mobilom, ktorý následne otvorí portál, na ktorom získate prístup k daným informáciám.

Môže dôjsť k hacknutiu čipu?

Viacero ľudí sa v spojitosti s takýmto podkožným čipov obáva toho, žeby bol hacknutý a útočník by tak vedel získať napríklad prístup k platobnej karte obete. Keďže ale ide o technológiu NFC, tak by musel útočník ku svojej obeti prísť na skutočne krátku vzdialenosť (približne 4 centimetre).

Je to síce iba pár dní, no Brandon už rozmýšľa nad implantovaním ďalšieho čipu, ktorý ale ešte momentálne nie je dostupný v USA. Ide o čip, ktorý meria teplotu tela. Tento údaj sa vie následne smartfónom naskenovať podobne, ako pri dvoch predošlých čipoch. Samotný Brandon to berie ako zábavný trik, ktorým sa viete predviesť na párty. Koľko ale takáto sranda stojí?

Beta testeri dostali takýto čip za sumu 300 dolárov, čo je určite menej, než si mnoho ľudí myslí. Následná inštalácia je individuálna, v Brandonovom prípade ho to vyšlo na 100 dolárov.

A čo si o takýchto čipoch myslíte vy? Vyskúšali by ste si nejaký alebo od toho dávate ruky preč? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre