Spravodajstvo

COVID Automat a mapa: Aké opatrenia platia vo vašom okrese? Takto to zistíte

Pozrite si aktuálny COVID Automat a COVID Mapu, aby ste vedeli, aké opatrenia platia vo vašom okrese.

Ochorenie COVID-19 je aktuálne ochorením, ktoré trápi značnú časť populácie a to nielen chorých, ale aj zdravých ľudí. Odhliadnuc od toho, že mnoho ľudí bojuje s touto zákernou chorobou, tak zároveň platia pre nás rôzne obmedzenia, ktorých cieľom je spomalenie šírenia tohto ochorenia, ktoré spôsobuje vírus SARS-CoV-2.

V súčasnosti sa ochorenie COVID-19 naprieč našim regiónom šíri extrémne rýchlo pričom vo veľkej miere vplýva na to i menšia zaočkovanosť, čo je aktuálne jediný efektívny nástroj, ako môžeme predchádzať väčšine prípadov ťažkého priebehu tohto ochorenia.

COVID Automat

V súvislosti s ochorením COVID-19 sa môžeme v našom regióne stretnúť s pojmom COVID Automat. Čo to však presne je? Vo veľmi zjednodušenej podobe, ide o systém monitorovania vývoja epidémie a systém prijímania protiepidemických opatrní, ktorý závisí od intenzity šírenia SARSCoV-2, teda COVID-19, píše sa na stránkach korona.gov.sk.

Pre zjednodušenie a pochopenie toho, v akom stave sa nachádzajú jednotlivé regióny, sa používa farebná škála, ktorou sú vyznačené jednotlivé regióny. Pričom vo všeobecnosti platí, že čím je farba tmavšia, tak tým je situácia v danom okrese horšia. Celkovo rozlišujeme 5 farieb.

covid-automat_signalizacny-system_4v1-tbl-farby.pdf
Zdroj: korona.gov.sk

Čo vplýva na závažnosť situácie v okrese?

Na závažnosť situácie v okrese vplýva viacero faktorov. Podľa metodiky platnej od 20.9.2021 ide najmä nasledovné faktory:

  • Vážená 7 dňová incidencia prípadov (definované ako počet prípadov dospelej populácie vo veku 18 a viac rokov za 7 dní na 100 tisíc obyvateľov + 1/5 počtu prípadov populácie do 18 rokov za 7 dní na 100 tisíc obyvateľov).
  • Miera zaočkovanosti populácie v okrese.
  • Komplexné lokálne zhodnotenie edpidemiologickej situácie epidemiológmi RÚVZ (napríklad trend incidencie, splnenie kritéria minimálneho počtu testov, charatker ohnísk a podobne).

Nižšie si môžete pozrieť hraničné pásma, ktoré sú stanovené nasledovne:

Covid Automat_hranicne pasma
Zdroj: korona.gov.sk

Čo vie zmierniť situáciu v okrese?

V súčasnosti najväčší pozitívny vplyv na hodnotenie okresu odhliadnuc od nižšieho počtu nakazených, má zaočkovanosť  okresu v populácii nad 50 rokov. Ak zaočkovanosť obyvateľov vo veku nad 50 rokov prekročí hranicu 55%, tak sa stupeň COVID Automatu upravuje o stupeň nadol. Za každých ďalších 10% plne zaočkovaných osôb vo veku nad 55 rokov, klesá stupeň COVID Automatu o ďalší stupeň nadol. Rovnako treba dodať, že prvá úprava smerom nadol nastáva pri 65% plnej zaočkovanosti populácie v okrese.

Aká situácia je v mojom okrese?

Ako už asi tušíte, tak situácia vo veľkej miere závisí od počtu ľudí, ktorí sa trápia s ochorením COVID-19 a od úrovne zaočkovanosti. Na Slovensku máme celkovo 79 okresov a jednotlivé farby okresov sa medzi sebou líšia.  Aktuálne rozdelenie okresov, si môžete pozrieť nižšie.

COVID Automat_8.11-15.11
Zdroj: korona.gov.sk

Aké opatrenia platia v mojom okrese?

Samozrejme, ako sme vyššie spomínali, tak v závislosti od sfarbenia okresu, teda o situácie v regióne, sa odlišujú aj opatrenia. Čím je okres svetlejší, tak tým sú opatrenia miernejšie. Ak potrebujete zistiť, aktuálne platné opatrenia vo vašom okrese, tak je to možné prostredníctvom stránky automat.gov.sk. Potom, ako otvoríte stránku, tak je potrebné vyhľadať váš okres. Aplikácia vám následne zobrazí práve platné opatrenia, ako aj to, aké opatrenia budú platné ďalší týždeň.

Covid Automat_platne opatrenia_aplikacia
Zdroj: korona.gov.sk

Dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti i návod, kde sme sa venovali téme COVID Pasu, ako si ho môžete stiahnuť do telefónu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close