Čoskoro sa pozrieme „hlbšie do vesmíru“. Teleskop Jamesa Webba dostal dátum, kedy sa dostane do vesmíru

Teleskop Jamesa Webba dostal dátum, kedy odštartuje svoju misiu. Stane sa tak 18. decembra 2021. Prečo je tento teleskop tak prelomovým?

Teleskop Jamesa Webba_2
Zdroj: NASA/Chris Gunn

Teleskop Jamesa Webba je zariadením, ktoré nám umožní lepšie pochopiť, ako vznikol vesmír, ale aj to, ako sa formovala naša galaxia. Ide o teleskop, na ktorom pracovali vedci z NASA, Kanady, ale i Európy, posledných 25 rokov. Podľa prvotných plánov mal teleskop odštartovať svoju misiu ešte v roku 2007, čo sa však doposiaľ neudialo.

Zaujímavosťou tohto teleskopu je, že nebude obiehať okolo našej planéty, ale okolo Slnka vo vzdialenosti približne 4-krát väčšej, než je vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teleskop Jamesa Webba sa dostane do vesmíru ešte pred koncom roka

Americká NASA uviedla, že teleskop Jamesa Webba započne svoju misiu 18. decembra tohto roka a vynesený do vesmíru bude na rakete typu Ariana 5 z vesmírneho letiska vo francúzskej Guyane. V súčasnosti sa podľa publikovaných správ nachádza v Kalifornii. Na tému upozorňuje portál phys.org.

„Webb je ukážková misia, ktorá znamená stelesnenie vytrvalosti. Inšpiruje ma náš oddaný tím a naše globálne partnerstvá, ktoré umožnili toto neuveriteľné úsilie. Spolu sme na ceste prekonali technické prekážky i výzvy počas pandémie koronavírusu. Som tiež vďačný za neustálu podporu Kongresu. Teraz, keď máme observatórium a raketu pripravenú na štart, teším sa na veľký deň a úžasnú vedu, ktorá príde.“ povedal Gregory L. Robinson, programový riaditeľ Webba v sídle NASA vo Washingtone. „Je nám cťou, že môžeme vesmírny teleskop NASA Jamesa Webba vyniesť na orbit s raketou Ariana,“ dodal Stephane Israel, generálny riaditeľ spoločnosti Arianespace.

Tento teleskop je aktuálne najvýkonnejším teleskopom, aký sa podarilo ľudstvu vytvoriť. Prelomový je okrem iného vďaka tomu, že nám umožní pozrieť sa 13,5 miliardy rokov do minulosti, teda do doby, krátko po vzniknutí vesmíru. Uvidíme tak prvé hviezdy, ale i galaxie, ktoré vznikli niekoľko sto miliónov rokov po Veľkom tresku.

Teleskop Jamesa Webba_pripravy
Zdroj: NASA/Chris Gunn

Jednou z kľúčových vlastností teleskopu je jeho schopnosť detegovať infračervené žiarenie, pretože v čase, keď sa svetlo z prvých predmetov dostane k našim teleskopom, sa v dôsledku rozpínania vesmíru posunulo k červenému koncu elektromagnetického spektra.

Teleskop Jamesa Webba
Zdroj: Wikipedia

Rovnako treba dodať, že tento teleskop nie je len o tom, aby sme odhalili ako vyzeral a formoval sa vesmír po Veľkom tresku, ale môže nám dopomôcť aj objaviť život mimo Zeme. Len pre zaujímavosť, priemer teleskopu je približne 6,5 metra a zberná plocha je približne 25 štvorcových metrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre