Čo všetko ti môže pokaziť kvalitu Wi-Fi signálu? Toto sú veci, ktoré by ti ani nenapadli
Kvalitu Wi-Fi signálu môže narušiť viacero vecí, ktoré máš v domácnosti alebo v okolí vysielača. Poďme sa pozrieť na najčastejšie problémy, prečo ti Wi-Fi nefunguje, ako má.
Wi-Fi sieť je nevyhnutnou súčasťou tvojho každodenného života, no problémy s jej kvalitou a rýchlosťou ti môžu spôsobiť rôzne druhy rušenia. Poďme sa nižšie pozrieť na to, čo všetko ti môže rušiť signál vrátane toho, ako tieto problémy vyriešiš. Na tému upozornil web Vedelisteze.sk.
Čo všetko ti môže rušiť v domácnosti Wi-Fi signál
Rušenie zo susedných Wi-Fi sietí
Ak bývaš v bytovom dome, kde je veľké množstvo bezdrôtových sietí na malom priestore, signál v pásme 2,4 GHz býva často preťažený. Susedné siete sú preto najčastejším zdrojom rušenia. Toto pásmo má obmedzený počet kanálov a signály sa ľahko prekrývajú. Mimochodom, cez aplikácie ako Wi-Fi Analyzer sa môžeš pozrieť na Wi-Fi siete v tvojom okolí a pozrieť sa, či sa neprekrývajú signály, resp. kanály, z tvojej siete so susednými.
Častokrát na vyriešenie tohto problému stačí len prepnúť na 5 GHz sieť.
Vnútorné domáce siete
Ak máš viacero Wi-Fi sietí v jednej domácnosti, môže to byť ešte problematickejšie, než siete od susedov. Ak používaš rôzne zariadenia s odlišnými nastaveniami prístupu, kde dochádza k prekrývaniu kanálov, tak problém môže byť na svete. Ideálnym riešením pre teba je vytvoriť hosťovskú sieť (SSID) na hlavnom smerovači. Takto predídeš zbytočnému prekrývaniu signálov.
Bluetooth zariadenia
Bluetooth technológia používa frekvenčné skoky v pásme 2,4 GHz, a to až 1600-krát za sekundu. Ak používaš bezdrôtové slúchadlá, klávesnice alebo myši, môžu narušiť tvoj Wi-Fi signál. Hoci Bluetooth preskakuje cez všetky dostupné kanály, často spôsobí krátkodobé straty pripojenia. Staršie zariadenia majú navyše problém opätovne sa pripojiť pri zmene kanála.
Neprehliadni
Rušenie z baby monitorov a vysielačiek
Ak používaš baby monitory, vysielačky či sledovacie zariadenia, mali by si vedieť, že tieto zariadenia používajú často rovnakú alebo veľmi príbuznú frekvenciu 2,4 GHz ako staršie Wi-Fi štandardy. Nie sú prispôsobené na zdieľanie frekvencie, a preto môžu úplne blokovať toto pásmo.
Mikrovlnné rúry
Tvoja mikrovlnná rúra pracuje na frekvencii 2,4 GHz, a aj napriek kvalitnému krytiu, môže dochádzať k úniku signálu. Keďže výkon rúry je približne 1000 W, zatiaľ čo Wi-Fi vysiela maximálne 0,1 W, aj malý únik môže spôsobiť úplnú stratu pripojenia v tomto pásme.
Prekážky signálu v interiéri
Ak používaš zariadenia v pásme 5 GHz, musíš počítať s kratším dosahom a potrebou jasnej viditeľnosti medzi smerovačom a zariadením. Niektoré materiály a prekážky však dokážu výrazne oslabiť Wi-Fi signál. Ak máš takýto problém, ideálnym riešením je mesh sieť, ktorá zabezpečí lepšie pokrytie pomocou viacerých prístupových bodov.
Betónové a murované steny – Hrubé steny, najmä z železobetónu, blokujú Wi-Fi signály najviac.
Drevené steny – Hoci drevo oslabuje signál menej než betón, v prípade hrubých drevených stien môže byť pripojenie slabšie. Rovnako sa to týka aj masívneho dreveného nábytku.
Kovové prekážky a podlahové kúrenie – Kovové materiály, napríklad kovová skrinka či podlahové vykurovanie, výrazne blokujú signál medzi poschodiami.
Voda – Veľké akváriá alebo vykurovacie systémy na báze vody môžu blokovať Wi-Fi signály, pretože voda absorbuje elektromagnetické vlny.
Televízor ako skrytý problém
Ak máš smerovač umiestnený za televízorom, vedz, že televízor dokáže výrazne oslabiť Wi-Fi signál. Preto je dôležité, aby si smerovač umiestnil na voľné a dobre prístupné miesto. Dôvodov, prečo sa to deje, je hneď viacero. Napríklad televízor a iné elektronické zariadenia produkujú elektromagnetické vlny, ktoré môžu zasahovať do rádiových vĺn Wi-Fi. Taktiež televízor je veľký a obsahuje rôzne kovové a reflexné prvky, ktoré môžu tento signál zo smerovača oslabiť alebo narušiť.
Ako znížiť rušenie a zlepšiť Wi-Fi?
Ak chceš eliminovať problémy s rušením, používaj moderné zariadenia s pásmom 5 GHz. Odstráň prekážky v domácnosti, minimalizuj počet sietí a umiestni smerovač do otvoreného priestoru. Ak bývaš vo väčšej domácnosti, zváž využitie mesh technológie, ktorá ti zaručí stabilné pripojenie aj v ťažko prístupných miestach.
Ak by si potreboval viacero trikov a tipov, ako môžeš zlepšiť kvalitu signálu, tak tento článok je pre teba ako stvorený.
Komentáre