Čo všetko predstavil Google na konferencii Google IO 2019? Zhrnutie najväčších noviniek v skratke
Konferencia Google IO 2019 priniesla hneď viacero noviniek, či už v rámci softvéru, ako aj v rámci hardvéru od spoločnosti Google. Keďže o zaujímavé novinky nebola na konferencii núdza, prinášame vám krátku súhrn tých najväčších a najzaujímavejších noviniek, ktoré Google predstavil.
Smartfóny Google Pixel 3a a Pixel 3a XL
Dva nové hardvérové prírastky do rodiny zariadení Pixel boli konečne oficiálne predstavené. Ich najväčším lákadlom má byť jednoznačne viacero prémiových funkcií a jeden z najlepších fotoaparátov na svete. Keďže sa jedná o smartfóny strednej triedy, treba počítať so slabším procesorom, no o to nižšou cenovkou. Viac sa dozviete v článku zameranom výlučne na nové smartfóny od Googlu.
Google Nest Hub Max
Ďalšou hardvérovou novinkou je aj nový Google Nest Hub Max. Ovládač pre celú inteligentnú domácnosť prichádza konečne s väčšou, až 10-palcovou obrazovkou. Budúci majitelia sa môžu tešiť na kopec skvelých funkcií, možnosť vytvárania videohovorov, či používať zariadenie ako bezpečnostnú kameru. Zariadenie taktiež neustále načúva ku príkazom, keďže dokáže ovládať všetky inteligentné spotrebiče v celej domácnosti. Google ale tentokrát posunul level bezpečnosti a súkromia na úplne iný level a zariadenie vybavil fyzickým tlačidlom, ktoré odpojí nie len kamery, ale aj všetky mikrofóny od elektrickej energie.
Vylepšená funkcia Google Lens
Prejdime na vylepšenia a novinky v rámci softvéru a služieb spoločnosti Google. Prvú spomenieme vylepšenú funkciu Google Lens, ktorá najnovšie dokáže rozpoznať nie len najlepšie jedlá v miestnej reštaurácií po odfotení jednálneho lístku, ale dokáže automaticky rozdeliť účet, či vypočítať dostatočný tringelt.
Rozšírená realita priamo vo vyhľadávaní
AR shark, doo doo doo doo doo doo…#io19 pic.twitter.com/yHIMdBjhDb
— Google (@Google) May 7, 2019
Neprehliadni
Ďalšou, naozaj zaujímavou novinkou, je implementácia rozšírenej reality priamo do vyhľadávania Google. Google vám najnovšie zobrazí 3D model pri vybraných položkách (niektoré zvieratá, tenisky, či svaly) priamo vo vyhľadávaní. Na model môžete kliknúť a vzápätí môžete prehliadať 3D model naozaj zo všetkých strán. Skvelou správou je, že 3D model môžete taktiež umiestniť priamo do priestoru okolo vás a to iba prostredníctvom kamery.
Google Assistant naberá úplne iný rozmer
So fast, you might've missed it. Running on-device, the next generation Google Assistant makes it easier to multitask across apps—so things like looking up answers, and finding and sharing a photo are faster than ever. #io19 pic.twitter.com/qXwIMbFIz5
— Google (@Google) May 7, 2019
Na konferencii Google IO boli predstavené aj schopnosti Google Assistanta novej generácie, ktorý by sa mal dostať na nové smartfóny Pixel už na jeseň tohto roka. A v čom spočíva nová generácia? Google zmrštil jednotlivé modely rozpoznávania hlasu z niekoľko stoviek gigabytov na iba 0,5 gigabytu, vďaka čomu ich je možné implementovať priamo do smartfónu. Assistant tak dokáže odpovedať na podnety naozaj v zlomku sekundy. Google jeho reakcie popísal asi takto – „pri jeho rýchlosti sa vám bude zdať aj odozva dotykovej obrazovky pridlhá“ a musíme povedať, že v Googli majú naozaj pravdu. Sled niekoľkých, naozaj náročných príkazov, zvládol asistent v priamom prenose naozaj hravo. Výhodou implementovania modelov priamo do smartfónu je aj to, že Google Assistant bude schopný pracovať aj v režime lietadlo, čiže bez dátového pripojenia.
Hey Google, let’s drive
Skvelou novinkou v rámci Google Assitanta je aj vodičský režim, kedy sa na obrazovke smartfónu nachádzajú naozaj iba tie najpodstatnejšie informácie. Pre zapnutie vodičského režimu stačí jednoducho povedať príkaz: „Hey Google, let’s drive.“ Assistant by sa mal časom taktiež objaviť aj priamo v populárnej aplikácii Waze.
Google Duplex on web
Pomaly sa dostávame ku tým naozaj najexluzívnejším funkciám, ktoré nás počas konferencie zaujali. Jednou z nich je aj služba Google Duplex on web, ktorá v budúcnosti ušetrí naozaj obrovské množstvo času. Pre ukázanie všetkých schopností použil Google službu pre prenajatie vozidla v dovolenkovej destinácii. Služba Google Duplex on web zarezervovala vozidlo behom niekoľkých sekúnd, pričom používateľ nemusel urobiť takmer nič. Celý proces vypĺňania informácií by trval niekoľko minút, ak nie desiatok minút. Funkcia Duplex jednoducho zistila všetky informácie o dovolenke priamo z potvrdzovacích e-mailov a pripomienok. Funkcia vyplnila nie len miesto, kde sa auto vyzdvihne, ale aj všetky osobné informácie, dátum a čas vyzdvihnutia a vrátenia auta. Úplnou „peckou“ bolo automatické predvybratie vozidla, na základe osobných preferencií.
Režim inkognito v Mapách
Ďalšou, naozaj skvelou funkciou, je Režim inkognito implementovaný priamo v aplikácii Mapy Google. Funkcia funguje identicky ako vo webovom prehliadači. Počas toho, ako bude režim zapnutý, nebude sa ukladať história vyhľadávania, ako ani vyhľadávané trasy do vybraných destinácií.
Google Maps AR
Google Maps meets AR.
Rolling out to Pixel phones, starting today. #io19 pic.twitter.com/rDBxvbZyF8
— Google Maps (@googlemaps) May 7, 2019
Virtuálna realita už čoskoro zavíta aj do aplikácie Mapy Google. Pri pešej navigácií sa vďaka nej už nikde nestratíte. Stačí mať telefón priamo pred sebou a názvy ulíc, či smer, ktorý máte ísť, uvidíte priamo v priestore pred vami.
Project Euphonia
Partnering with nonprofits and volunteers, Project Euphonia is a @GoogleAI research effort to help people with speech impairments communicate faster and gain independence → https://t.co/JAzC1aMNZg #io19 pic.twitter.com/SBg4lru3RW
— Google (@Google) May 7, 2019
Jeden z najzaujímavejších projektov, ktoré Google v posledných rokoch viedol. Project Euphonia je zameraný najmä na komunikáciu telesne postihnutých ľudí, ktorí majú problémy s rečou. S pomocou umelej inteligencie bude takýmto ľuďom oveľa uľahčená ich komunikácia. Google používa adaptívne modely, vďaka čomu dokáže umelá inteligencia porozumieť nie len ľuďom s rečovými vadami, ale aj úplne paralizovaným ľuďom, ktorí môžu komunikovať prostredníctvom mimiky, či očí.
Live Relay
To help people make phone calls without having to speak or listen, Live Relay uses on-device speech recognition and text-to-speech conversion, allowing a phone to listen and speak on someone's behalf → https://t.co/6B0X1cF0JT #io19 pic.twitter.com/sqeEUzZY2E
— Google (@Google) May 7, 2019
Najväčším prekvapením celej konferencie bola ale pre nás funkcia s názvom Live Relay. V systéme Android tak budete môcť využiť automatické generovanie tituliek či už pri prezeraní videí, počas podcastov, či počas videohovoru s vašimi blízkymi. Súčasťou tejto funkcie je možnosť prepisu celého rozhovoru priamo do živého četu, kde môžu účastníci hovoru písať svoje odpovede priamo písať, pričom druhej osobe bude tento text prečítaný zvukovou asistentkou. Táto funkcia je naozaj obrovským pomocníkom pre hluchonemých, poprípade inak znevýhodnené osoby.
Zdroj: Google
Komentáre