Čo všetko môže ovplyvňovať rýchlosť nabíjania mobilu? Alebo prečo sa ti smartfón nenabíja podľa predstáv?!
Pozri sa na faktory, ktoré ovplyvňujú, ako rýchlo sa tvoj mobil nabíja. Viacero vecí máš vo svojich rukách, keď chceš z rýchlosti nabíjania telefónu vyťažiť maximum.
Batérie našich telefónov sú najviac skúšaným komponentom. Väčšina dnešných mobilov vydrží na jedno nabitie fungovať približne jeden deň. Potom ho musíme nabiť. Ak nabíjaš mobil cez noc, tak funkciu rýchleho nabíjania nepotrebuješ používať. Určite si sa ale ocitol v situácii, že si potreboval nabiť telefón v priebehu niekoľkých desiatok minút a potom si musel vyraziť do sveta. Tvoj telefón sa ale nenabil podľa predstáv, hoci podporuje funkciu rýchleho nabíjania. Rozmýšľal si niekedy nad tým, čo všetko ovplyvňuje rýchlosť nabíjania mobilu? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.
Toto sú faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť nabíjania telefónu
Výkon nabíjačky
Pravdepodobne nebude pre teba žiadnym prekvapením, keď ti povieme, že tvoj telefón nabiješ rýchlejšie s nabíjačkou, ktorá má vyšší výkon. Rovnako, ale aj tvoj mobil musí podporovať daný výkon. Ak máš napríklad smartfón s podporou rýchleho nabíjania pri 25 W, tak výkonnejšia nabíjačka ako 25 W, nebude tvoj mobil nabíjať rýchlejšie.
Nejde ale len o výkon, ale aj o nabíjací protokol
V súvislosti s nabíjačkou treba ale podotknúť, že nejde vždy len o výkon. Jeden z častých parametrov, na ktorý mnohí zabúdajú, je aj protokol nabíjania. Poznáme viacero protokolov. Napríklad SuperVOOC, Hyper Charge, USB Power Delivery, Qualcomm Quick Charge, MediaTek Pump Express, Samsung Adaptive Fast Charging a ďalšie. Čo to ale pre teba znamená? Ak chceš vyťažiť z rýchleho nabíjania čo najviac, tak potrebuješ mať nabíjačku kompatibilnú s nabíjacím protokolom tvojho mobilu. To je dôvod, prečo niekedy napríklad nabíjačka s výkonom 60 W nabíja tvoj telefón s výkonom 30 W, hoci tvoj mobil je možné nabiť pri 60 W a podobne.
Kvalita kábla
Možno by ťa to nenapadlo, ale aj kábel zohráva dôležitú úlohu. Ak používaš starší kábel, ktorý si si zakúpil spolu so smartfónom, ktorý máš v zásuvke stola niekoľko rokov, tak pravdepodobne nebudeš využívať potenciál tvojho aktuálne mobilu. Vedel si, že dokonca aj dĺžka kábla ovplyvňuje nabíjanie tvojho zariadenia? Napríklad, ak máš dlhší kábel, tak na jeho začiatku môže prúdiť energia pri 50 W, ale pri konci to bude už len 48 W a podobne.
„Dlhšie káble majú vyšší odpor, čo môže spôsobiť stratu energie a pomalšie nabíjanie.“
Preto sa môžeš stretnúť s rôznymi štandardizovanými káblami. Napríklad USB 3.1 Gen 2, by mal mať dĺžku maximálne 1 meter. Preto, ak si budeš nabudúce kupovať 3-metrový kábel s podporou 120 W na Temu či cez inú platformu za pár eur, tak vedz, že pravdepodobne tento výkon v praxi nikdy nedosiahneš.
Neprehliadni
Rovnako netreba zabúdať ani na kvalitu materiálov, z ktorých sú káble vyrobené. Káble majú rôznu kapacitu prúdu, ktorý dokážu preniesť.
Batéria telefónu a jej kondícia
Nemenej často by si nemal zabúdať ani na stav batérie či jej stav, v akom ju máš. Staršie batérie vo všeobecnosti nebudú podporovať tak rýchle nabíjanie, ako keď boli nové. Vo všeobecnosti platí, že ako batéria degraduje, teda stráca kapacitu, tak stráca aj schopnosť prijímať energiu efektívne.
Rovnako treba povedať, že rýchlosť nabíjania závisí od aktuálnej úrovne nabitia batérie. Zvyčajne sa batérie nabíjajú najrýchlejšie, keď je úroveň nabitia medzi 0 % a 50 %, a spomaľuje sa po dosiahnutí približne 80 %.
Teplota zariadenia
Taktiež na rýchlosť nabíjania vplýva teplota prostredia a teplota tvojho zariadenia. Asi by si nechcel, aby sa ti batéria smartfónu prehriala a nebodaj explodovala. Smartfóny majú v sebe zabudovaný algoritmus, ktorý sleduje teplotu. Ak tvoj mobil dosiahne určitú teplotu, tak automaticky obmedzí schopnosť prijímať energiu, alebo sa rovno vypne tvoj mobil. Je to z dôvodu, aby nedošlo k poškodeniu komponentov a prípadne k vzplanutiu telefónu. Preto by si rovnako počas nabíjania zariadenia nemal na ňom vykonávať žiadne zložité úlohy, ako je napríklad hranie hier.
Nastavenia tvojho mobilu
Možno by ťa to nenapadlo, ale viacero výrobcov telefónov ponúka nastavenia, ktoré znižujú výkon nabíjania alebo ho nejakým spôsobom obmedzujú. Dôvodom je, že nabíjanie generuje teplo, ktoré batériu z dlhodobého hľadiska poškodzuje. Rovnako, výrobcovia smartfónov chcú často docieliť, aby stav nabitia kolísal niekde medzi 20 % až 80 % nabitia. Ide o ideálnu hodnotu, kedy je batérie menej namáhaná, ako keď je nabitá na 100 %, resp. úplne vybitou.
Zdroj nabíjania
Samozrejme, rýchlosť nabíjania ovplyvňuje aj zdroj, z ktorého mobil nabíjaš. Ak ho budeš nabíjať napríklad z notebooku, tak nikdy nedosiahneš výkon, ako keď mobil pripojíš k elektrickej zásuvke.
Stav nabíjacieho slotu a kábla
V neposlednom rade rýchlosť nabíjania môže ovplyvniť aj stav kábla či nabíjacieho portu v telefóne. Ak je jedna z týchto vecí poškodená, tak sa to odzrkadlí na rýchlosti nabíjania.
Poznáš aj ty ďalšie faktory, ktoré vplývajú na rýchlosť nabíjania a nespomenuli sme ich? Daj nám ich nižšie vidieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre