Čo viedlo k rapídnej explózii komplexného života na Zemi? Vedci potvrdili teórie, o ktorých sa hovorí už roky

Kambrická explózia predstavuje najväčší evolučný skok života na Zemi. Výskumníci prišli na to, čo odštartovalo túto explóziu.

Kambricka explozia
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Výskumníci z University of Southamptom priniesli doteraz najjasnejšie dôkazy, ktoré nám popisujú, čo sa presne odohralo pred približne 540-miliónmi rokov, počas udalosti, ktorú nazývame Kambrická explózia.  

Kambrická explózia je pojem, ktorý označuje rapídne rozšírenie rozmanitých mnohobunkových organizmov. Udiala sa presnejšie pred približne 530 až 543-miliónmi rokov a podľa množstva objavených fosílií sa komplexné organizmy rozšírili za približne 40 až 80-miliónov rokov, no niektoré zdroje hovoria o rozšírení života za obdobie 20-miliónov rokov. 

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ide o jeden z najväčších evolučných skokov na Zemi a vedci v novej štúdii prinášajú dôkazy, ktoré potvrdzujú, že drobné zmeny v úrovni kyslíku mali výrazný dopad na evolúciu života na Zemi.  

Kambrická explózia patrí medzi najpozoruhodnejšie obdobia planéty. Vyznačuje sa rapídnou diverzifikáciou života na Zemi. Predtým existovali len jednobunkové a drobné mnohobunkové organizmy. Následne do 20-miliónov rokov, čo je okamih z evolučného hľadiska, sa objavilo obrovské množstvo zvláštnych a komplexných tvorov,” vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Richard Stockey.  

Tieto komplexné organizmy síce vyzerali z nášho uhla pohľadu bizarne, no oveľa viac sa podobali na tvory, ktoré existujú na našej planéte dnes. Komplexné organizmy po Kambrickej explózii mali napríklad ulity, chápadlá a končatiny či komplexné zmyslové orgány ako oči.

Výskumníci vysvetľujú, čo sa odohralo počas Kambrickej explózie
Zdroj: Unsplash (Daniel Olah)

Môže za to kyslík 

Výskumníci už roky teoretizujú, že Kambrickú explóziu odštartovali zmeny v hladine kyslíka v atmosfére. Keď sa zdvihli hladiny atmosférického kyslíka, zdvihli sa aj hladiny kyslíka v oceánoch na hodnoty, ktoré sú blízke súčasným. Vedci ale nedokázali nikdy túto hypotézu potvrdiť na 100%. Dôkazov bolo málo a v niektorých prípadoch si dokonca protirečili.  

Nová štúdia sa však na záhadu Kambrickej explózie pozrela z iného uhla pohľadu. Výsledky vedcov potvrdzuje mimoriadne detailná analýza obrovského množstva dát. Výskumníkom sa podarilo identifikovať drobný nárast v hladine atmosférického kyslíku v období okolo Kambrickej explózie.  

“Živočíchy žijúce počas obdobia kambria pravdepodobne nepotrebovali až také množstvo kyslíku, ako sme si doteraz predstavovali. V našej práci sme zistili, že aj drobné zvýšenie kyslíku v atmosfére môže mať obrovský dopad na ekológiu planéty,” tvrdí spoluautor štúdie, Erik Sperling.

Obrovský evolučný skok 

Väčšina živočíchov žila v plytkých vodách. Vlny a vietor mohli priniesť do týchto oblastí viac kyslíku, zatiaľ čo hlbšie vrstvy oceánu ostali nezmenené. To nie je veľká zmena, no zároveň môže stačiť na to, aby sa prekročila kritická ekologická hranica, ktorá odštartovala bleskovú diverzifikáciu života.  

Výskumníci si popri štúdii všimli aj to, že úrovne kyslíku v hlbinách oceánov sa nezvýšili na moderné hladiny počas Kambrickej explózie, ale až približne 140-miliónov rokov po nej. To je oveľa neskôr, než sa spočiatku predpokladalo.  

Vedci dokázali popísať evolúciu kyslíku na zemi pomocou čiernej bridlice, usadenej horniny, ktorá vznikala pri nízkych hodnotách kyslíku, na dnách prastarých zemských oceánov. Výsledky následne porovnali s databázou geochemických dát, jednou z prvých svojho druhu.  

“Náš výskum sa pozrel na Kambrickú explóziu z úplne iného uhla pohľadu, než sme použili v predchádzajúcich výskumoch,” hovorí Sperling.

Kambrická explózia ostáva záhadou dodnes
Zdroj: Wikimedia (Heinrich Harder – public domain)

Autori práce dokázali okrem úrovní kyslíku zistiť aj teploty na Zemi a dostupnosť potravy v období Kambrickej explózie. To všetko sú faktory, ktoré môžu potenciálne ovplyvňovať evolúciu. Hoci autori štúdie tvrdia, že našli pravdepodobného “vinníka” za Kambrickú explóziu, vo svojej práci neprestávajú.  

V histórii existuje ešte množstvo časových období, z ktorých nemáme veľa vzoriek. Môže sa teda stále objaviť niečo, čo nám diametrálne zmení pohľad na jedno z najdôležitejších období pre život na Zemi. Zatiaľ však vedci s pomerne veľkou istotou hovoria, že kyslík a jeho úroveň v atmosfére stoja za Kambrickou explóziou. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre