Čo ukradlo explodujúcej hviezde vodík? Rozhodujúci dôkaz poskytla hviezda, ktorá prežila supernovu

Hubblov vesmírny ďalekohľad po prvýkrát objavil typ binárnej sústavy prinášajúci dôkazy na potvrdenie nejednoznačnej teórie.

Hviezda prežila jednu z najväčších kozmických explózií
Zdroj: ESA, NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Vo vesmíre sa nachádza obrovské množstvo binárnych sústav – systémov, kde okolo seba obiehajú dve hviezdy. Nedávno sa po prvýkrát podarilo astronómom objaviť binárnu sústavu, v ktorej hviezda prežila divokú smrť jej spoločníka, píše Universe Today.

Supernovy sú masívne kozmické explózie vznikajúce v momente, keď sa masívnym hviezdam minie palivo, poháňajúce jadrovú fúziu v ich jadrách. Kým hviezda udržiava fúznu reakciu, energia z nej tlačí proti gravitačnej sile a bráni jednotlivým vrstvám, aby sa zrútili do jadra hviezdy. Po minutí všetkého paliva, v tomto prípade ľahších prvkov, hviezda prejde kolapsom a následne vybuchne ako supernova. Počas explózie sa do okolitého priestoru vymrštia všetky látky, z ktorých sa hviezda skladala. Študovaním zloženia pozostatkov supernovy môžu astronómovia zistiť, z čoho sa hviezda počas svojho života skladala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré supernovy ale neobsahujú vodík, prvok nachádzajúci sa v každej hviezde. Astronómovia dlho predpokladali, že vodík z najvrchnejších vrstiev hvizdy odfúkne „vietor“ produkovaný hviezdou. Iná teória ale naznačovala, že ak má explodujúca hviezda dostatočne veľkého spoločníka, ten môže pohltiť všetok vodík ešte predtým ako supernova nastane.

Tomuto vysvetleniu sa však astronómovia vyhýbali hlavne preto, lebo neexistovali dôkazy, ktoré by ho potvrdzovali. To sa však nedávno zmenilo vďaka Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu.

„Toto bol moment, na ktorý sme čakali. Po prvýkrát sa nám podarilo objaviť sústavu, v ktorej spoločník ukradol vodík explodujúcej hviezde,“ vysvetľuje astronóm Ori Fox z výskumného programu Hubblovho ďalekohľadu.

Prežila supernovu

Astronómovia si druhú hviezdu všimli po opätovnom preskúmaní supernovy SN 2013ge. Túto kozmickú explóziu vedci študovali od roku 2016 do roku 2020, no až nedávne pozorovania Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukázali niečo nové – konštantný zdroj jasného svetla. Tento zdroj je hviezda nachádzajúca sa v pozostatkoch supernovy dlho po tom, ako jej spoločník explodoval.

Potvrdenie existencie tejto hviezdy vedcom ukázal, že v binárnej sústave naozaj môže jedna hviezda ukradnúť vodík tej druhej, no pomôže aj pri vysvetlení ďalšieho záhadného javu. Po explózii masívnej hviezdy vznikla buď neutrónová hviezda alebo čierna diera, v oboch prípadoch jedny z najextrémnejších objektov vo vesmíre.

Hviezda, ktorá explóziu prežila je tiež dostatočne masívna na to, aby vytvorila jeden z vyššie spomínaných objektov. Astronómovia si preto držia túto sústavu v hľadáčiku. V budúcnosti by totiž mohlo dôjsť ku zlúčeniu týchto exotických objektov, či už pôjde o zlúčenie dvoch čiernych dier, neutrónových hviezd alebo akejkoľvek inej kombinácií objektov. Vo všetkých prípadoch ale pôjde o udalosť, pri ktorej vzniknú silné gravitačné vlny.

Samozrejme, že si na to astronómovia ešte počkajú. Nepredpokladá sa, že by k explózii druhej hviezdy a následnému zlúčeniu extrémnych objektov došlo skôr, ako za miliardu rokov. Astronómovia teda dúfajú, že sa im vo vesmíre podarí objaviť viac podobných prípadov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre