SpravodajstvoVeda a výskum

Čo treba na to, aby ste opustili Mliečnu dráhu? Astronómovia objavili niekoľko hviezd na únikovej trajektórii

Hviezdy, ktoré smerujú von z našej galaxie sa už nikdy nevrátia

V jadre našej galaxie, Mliečnej Dráhy, sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorú nazývame Sagittarius A*.

Práve vďaka nej sa hviezdy v jadre môžu správať zvláštne a pohybovať sa extrémnymi rýchlosťami, píše portál Universe Today. Občas sa môže stať, že hviezda naberie dostatočnú rýchlosť na to, aby sa vymanila z gravitačného zovretia našej galaxie a unikla do intergalaktického priestoru.

Aby sa však niečo takéto mohlo stať, musí prebehnúť nejaký extrémne dynamický, astrofyzikálny proces. Práve preto sú hviezdy, ktoré vystrelili mimo našej galaxie, hodnotným materiálom pre štúdiu. Čínskemu národnému astronomickému observatóriu sa podarilo len nedávno objaviť takmer 600 hviezd, pohybujúcich sa extrémnymi rýchlosťami. 43 z nich má dostatočnú rýchlosť na to, aby opustili Mliečnu dráhu.

Vykopnuté hviezdy?

Tieto rýchlo sa pohybujúce hviezdy boli objavené pomerne nedávno. Prvý objav sa datuje do roku 2005. Odvtedy bolo podobných hviezd objavených zhruba 500 a v nedávnej štúdií sa ich počet viac ako zdvojnásobil.

Malá skupinka hviezd, ktorú vedci nazývajú hviezdy hyperrýchlostí, je zaujímavá najmä preto, lebo takéto hviezdy môžu dosiahnuť relativistické rýchlosti (pozn. redakcie: zlomky rýchlosti svetla). Výskumy poukazujú na to, že takéto hviezdy môžu dosiahnuť desatinu, alebo v niektorých prípadoch až tretinu rýchlosti svetla. Táto rýchlosť môže dosahovať 100-tisíc km/s. Pre porovnanie, ak by sme chceli s raketou odletieť preč z našej galaxie, potrebovali by sme motor, ktorý dosiahne rýchlosť 537 km/s.

Takéto hviezdy sú však veľmi vzácne. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že v našej galaxii sa môže nachádzať len tisíc hviezd, ktoré môžu dosiahnuť relativistické rýchlosti. Inými slovami, to je 0.0000005% galaktickej populácie hviezd.

Ak by sa vedcom podarilo sledovať pohyb týchto rýchlych hviezd, mohli by lepšie určiť tvar temnej hmoty, ktorá našu galaxiu obklopuje. Zároveň by nám však podobné hviezdy mohli pomôcť zistiť, ako sa naša galaxia formovala. Existujú aj teórie že tieto rýchle hviezdy sú výsledkami zrážok dvoch galaxií. Preto by mohli astronómom pomôcť vytvoriť časovú os Mliečnej dráhy.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close