Čo sú to extrasolárne planéty a kedy sa začalo rozmýšľať o ich existencii?

Naša Slnečná sústava je len jednou z miliárd sústav vo vesmíre, ktorá má systém planét

Exoplanéta
Zdroj: NASA

Už od počiatku dejín sa ľudia zamýšľali nad tým, či sa vo vesmíre nachádza život. Je to otázka, ktorá sa stala dôležitejšou v momente, keď sme objavili existenciu iných planét v našej sústave a v našej galaxii, píše portál Universe Today.

Vedci a astronómovia dlhú dobu predpokladali, že naša galaxia môže byť plná sústav  podobných tej našej. Dôkazy prišli až niekoľko desaťročí dozadu, kedy bola objavená prvá extrasolárna planéta. Dnes ich nazývame skrátene exoplanéty a od objavenia prvej počet potvrdených exoplanét stúpol na viac ako 4-tisíc. Lenže čo presne je exoplanéta?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Extrasolárna planéta je planétou, ktorá je súčasťou inej sústavy, ako tej našej, Slnečnej. Naša sústava je len jednou z miliárd a každá z nich môže mať svoj vlastný systém planét. O existencii planét mimo našej sústavy teoretizovali už vedci v 16. storočí. Prvá písomná zmienka pochádza od talianskeho filozofa Giordana Bruna, ktorý podporoval Koperníkovu teóriu heliocentrizmu (pozn. redakcie: Stredom našej sústavy je Slnko, okolo ktorého obiehajú ostatné planéty). Bruno tvrdil, že statické hviezdy na oblohe sú podobné Slnku a môžu mať okolo seba iné planéty.

Túto teóriu zastával aj Isaac Newton, ktorý pracoval s podobnými myšlienkami. Hviezdy na oblohe porovnával s našou vlastnou sústavou.

„A ak sú pevné hviezdy stredmi podobných sústav, potom budú konštruované podľa podobného dizajnu a budú podriadené domíniu Jedného,“ píše Newton vo svojej práci General Scholium.

Domíniom Jedného môže byť myslený Boh, pretože Newtonova práca General Scholium sa zaoberá aj jeho náboženskými názormi. Newton vnímal Boha ako inteligentnú, všadeprítomnú bytosť, ktorá riadi všetky kozmické procesy.

Objavenie prvej exoplanéty

Ale späť k exoplanétam. Od Newtonovho objavu sa objavili viaceré tvrdenia, ktoré hovorili o existencii exoplanét. V 80. rokoch minulého storočia sa objavila skupina vedcov, ktorá teoretizovala o existencii iných planét v blízkej sústave, no nemali dostatok dôkazov. Objaviť exoplanéty je nesmierne zložité, pretože sú spravidla ešte tmavšie ako hviezdy, ktoré astronómovia pozorujú. Zároveň ich môže svetlo ich domovskej planéty zakryť.

Prvý objav exoplanéty preto prišiel až v roku 1992 a objavili ju Aleksander Wolszczan a Dale Frail. Pomocou observatória Arecibo pozorovali niekoľko planét, ktoré sa nachádzali okolo pulzaru PSR B1257+12. Dvojica pozorovala známky prvých exoplanét, no potvrdený objav exoplanéty sa objavil v roku 1995. Planéta bola potvrdená v blízkosti Slnku podobnej hviezdy 51 Pegasi. Tá sa nachádza približne 51 svetelných rokov od Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre